تاریخچه موسسه

در سال‌های پایانی دهه شصت و در شرایطی که توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری و حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود با هدف ایجاد بستری برای حمایت از محققان، نویسندگان و هنرمندان و تامین نیازمندی‌های ضروری آنها موسسه‌ای با عنوان «موسسه اعتباری فرهنگ و هنر» با شخصیت حقوقی مستقل، غیرانتفائی و غیر دولتی تاسیس می‌شود.

بر اساس اساسنامه‌ای که در تاریخ ۱۳۷۱/۰۴/۲۳ به ثبت می‌رسد پرداخت تسهیلات به اصحاب فرهنگ و هنر در کنار سرمایه‌گذاری، فعالیت‌های بازرگانی و عملیات اعتباری به عنوان موضوع فعالیت موسسه تعیین می‌شود.

سه ماه پس از تاسیس، نام موسسه به «موسسه اقتصادی توسعه فرهنگ و هنر» تغییر می‌کند و در اهداف و موضوع فعالیت موسسه بازنگری می‌شود.

هیات موسس که مرکب از آقایان سید محمد خاتمی، محمد حسین رضایی، علی ثقفی، محمدباقر کریمیان و احمد مسجد جامعی بود پس از تاسیس، ثبت و انتخاب ترکیب نخستین هیات امناء به کار خود پایان می‌دهد.

ریاست هیات امناء موسسه بر عهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته می‌شود و آقایان محمود بروجردی، صادق آئینه وند، نصراله جوادی، محمدعلی رجبی، سیف اله داد، مهدی چمران، صباح زنگنه، فخرالدین انوار و ابوالقاسم خوشرو برای مدت ۳ سال به عنوان اعضای هیات امناء تعیین می‌شوند.

هیات امناء بر اساس اساسنامه محمد حسین رضایی، مسعود حجاریان، سید رسول سادات نژاد، حسین یاوری و عبدالحسین بهشتی را به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب می‌کند و حسین یاوری به عنوان نخستین مدیر عامل موسسه اقتصادی توسعه فرهنگ و هنر تعیین می‌شود.

براساس اساسنامه‌ای که در تاریخ ۱۳۷۱/۰۸/۱۶ ثبت می شود بهره‌گیری از منابع موجود اقتصادی به منظور کسب درآمد جهت کمک و توسعه فرهنگی و استقرار ارزش‌های اسلامی در کشور از طریق توسعه مراکز فرهنگی، تربیتی، آموزشی و هنری، کمک به هنرمندان و محققان، فیلمسازان و نویسندگان متعهد کشور، انجام کمک‌های مالی به سازمان حج و زیارت جهت بهبود بیشتر خدمات زیارتی و کمک به هر گونه فعالیت هنری، فرهنگی و آموزشی که برای نشر و توسعه فرهنگ اسلامی در داخل و خارج از کشور انجام می‌شود به عنوان هدف موسسه تعیین می‌گردد.

هیات امناء موسسه در جلسه فوق العاده‌ای که در تاریخ ۱۳۷۲/۰۹/۰۷ به ریاست علی لاریجانی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود نام موسسه را به «موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر» تغییر می‌دهد.

موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر در طول سال‌های فعالیت، خدمات موثری را به اصحاب فرهنگ و هنر ارائه و در راستای تقویت اقتصاد فرهنگ اقدامات متنوعی را انجام داده است.

به اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print