به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و به نقل از ایرنا محمد مهدی اسماعیلی پنجشنبه در حاشیه سفر به استان فارس گفت: قبل از سفر هیات دولت به استان فارس جلسات کارشناسی متعددی با حضور مقامات ارشد استانی برگزار شد و پروژه‌ها و مواردی که پیش نیاز توسعه استان است بررسی و در این جلسات بیش از ۱۰۰ پروژه برای فارس مصوب شدکه از مهمترین آن در حوزه فرهنگ تکمیل پروژه نیمه تمام تالار مرکزی شیراز است.
وی با بیان اینکه این پروژه ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و متاسفانه چندین سال است که کار ساخت آن متوقف مانده است، اظهار داشت: شیراز مهد هنر و فرهنگ ایران زمین است و بایستی متناسب با این جایگاه تاریخی زیرساخت های فرهنگی در این کلانشهر فراهم شود که ۲۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر استانی رئیس جمهوری برای تکمیل تالار مرکزی شیراز اختصاص یافته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ظرف ۳ سال آینده تالا مرکزی شیراز به بهره برداری خواهد رسید که پیگیری های لازم برای این مهم و تخصیص های سالانه انجام خواهد شد.
وی  بیان کرد: در حوزه فرهنگ و ارشاد با مطالباتی از سوی حافظ پژوهان و اهالی فرهنگ شیراز برای ساخت مرکز حافظ شناسی مواجه بودیم که این وعده به اهالی شیراز داده می شود که این کار از محل منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و حدود ۲۵ میلیارد تومان برای ساخت این مرکز تخصیص یافت و تا پایان دولت سیزدهم هم تالار مرکزی شیراز و هم مرکز حافظ شناسی به بهره برداری خواهد رسید.
کار ساخت تالار مرکزی شیراز در سال ۹۲ با ۱۵ هزار متر فضای آموزش، تالار موسیقی و تئاتر آغاز شده اما عملیات عمرانی  این پروژه علیرغم اینکه ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد چهار سال است که تعطیل شده است.
تالار مرکزی شیراز حدود ۲ هزار و یکصد نفر ظرفیت دارد و تاکنون ۱۵ میلیارد تومان از محل منابع ملی برای آن هزینه شده است.

اسماعیلی شامگاه چهارشنبه در آستانه سفر استانی رئیس‌جمهوری وارد شیراز شد و در آیین بزرگداشت یادروز حافظ شیرازی شرکت کرد. بیستم مهرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان یادروز حافظ نامگذاری شده است و هرساله برنامه‌هایی به این مناسبت در چنین روزهایی برگزار می‌شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین روز پنجشنبه به شهرستان‌های پاسارگاد و ارسنجان فارس سفر و مسائل این شهرستان‌ها را به نمایندگی از رئیس‌جمهوری بررسی کرد.