وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یک میلیون و ۶۰۰ هزار مترمربع فضای فرهنگی و هنری در کشور مورد نیاز است.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسه فرهنگ و هنر سید عباس صالحی روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات عمرانی نخستین پردیس تئاتر مشهد که به همت شهرداری ساخته می‌شود، افزود: شورای عالی شهرسازی و معماری سرانه فضای هنری و فرهنگی در کشور را دستکم یک مترمربع برای پنج نفر می‌داند و این آمار نشان می‌دهد در حوزه مجتمع‌ها و مکان‌های هنری و فرهنگی گرفتار فقر دسترسی هستیم.

وی ادامه داد: هرچند هنرهای نمایشی در کشور مسیر رو به رشدی را در ارتباط با عناوین، دفعات نمایش و تعداد تماشاگران داشته اما شرایط کنونی راضی‌کننده نیست.

وی گفت: در سال گذشته هفت هزار و ۲۰۰ هنر نمایشی به تعداد ۸۶ هزار نوبت در استان‌های مختلف اجرا شد که هشت میلیون نفر آن‌ها را تماشا کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: طبق آمار سال ۱۳۹۶ از ۶۰ میلیون نفر جمعیت بالای ۱۵ سال در کشور سه میلیون و ۱۰۰ نفر تئاتر تماشا کردند و باقی این جمعیت در طول یک سال به تماشای تئاتر نرفتند.

وی ادامه داد: جمعیت قابل توجهی در ایران از دیدن هنرهای نمایشی محروم هستند و ارتباطی با این نوع هنر ندارند در حالی که سطح پویش‌ها در هنرهای نمایشی، امکانات، تنوع سبک‌ها و تاثیرگذاری آن‌ها رشد بسیار داشته است.

وی گفت: یکی از عوامل جدی در میزان اندک تماشاگران هنرهای نمایشی در کشور، محدودیت سالن‌های نمایش است زیرا وجود یک هزار و ۵۷ سالن نمایش در کشور کفاف نیاز مردم را نمی‌دهد و این مهم از فرصت عرضه هنرهای نمایشی می‌کاهد.

صالحی افزود: هم‌اکنون ۶۲۱ مجتمع فرهنگی – هنری با وسعت یک میلیون مترمربع در کشور وجود دارد و ۲۷۸ مجتمع با وسعت ۸۰۰ هزار مترمربع نیز در حال ساخت است لذا تا رسیدن به ۱.۶ میلیون مترمربع فاصله بسیار است.

وی ادامه داد: فضای سبز دریچه تنفس بدن و فضای فرهنگی و هنری دریچه تنفس روح انسان است لذا اگر کمبود اکسیژن برای بدن را درک کردیم اکنون وقت آن رسیده است که به درک کمبود اکسیژن برای روح برسیم.

وی گفت: در سال ۱۳۷۰ موج توسعه فضای سبز در کشور به راه افتاد زیرا این بینش و نیاز به وجود فضای سبز در کشور به وجود آمد و متولیان نسبت به توسعه آن همت کردند و اکنون شاهد دستاورد این بینش در شهرهای کشور هستیم به‌طوری‌که در مشهد سرانه فضای سبز به ۱۳ مترمربع رسیده است.

صالحی افزود: راه‌اندازی پردیس تئاتر مشهد نیز از اتفاقات خوب در راستای توسعه فضاهای فرهنگی – هنری در کشور است و امیدواریم مجموعه‌های دیگر مانند شهرداری نسبت به راه‌اندازی این‌گونه مجموعه‌ها اقدام کنند.

وی با بیان اینکه مشهد مقدس دارای هشت سالن تئاتر با یک هزار و ۳۰۰ صندلی است ادامه داد: با پیگیری شورای شهر و شهرداری قرار است این تعداد صندلی به ۲ برابر افزایش یابد به‌طوری‌که مرحله نخست پروژه پردیس تئاتر مشهد طی ۱۷ ماه به بهره‌برداری رسیده و ۷۰۰ صندلی به این تعداد افزوده می‌شود.

وی گفت: مشهد مقدس پایگاه قدیمی هنرهای نمایشی ایران از دهه ۱۳۵۰ تاکنون بوده و لازم است با توسعه امکانات زیربنایی آن به قطب هنرهای نمایشی در کشور و جهان اسلام تبدیل شود.

نخستین پردیس تئاتر مشهد با زیربنای ۱۲ هزار مترمربع و برآورد هزینه ۱۵۰ میلیارد تومان طی ۵۲۰ روز در بوستان وفا واقع در بولوار فکوری این شهر ساخته می‌شود.