به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، طرح ایجاد گذر فرهنگ و هنر برج خارون با همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، شهرداری نجف آباد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر برای توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر مورد بهره برداری قرار گرفت.
این طرح در مجموعه فرهنگی گردشگری هفت برج خارون (در مساحتی بالغ بر ۵هزار متر مربع) با بیش از ۳۰ غرفه مجزا و داشتن فضای مناسب جهت بر گزاری رویداهای فرهنگی هنری مورد  قرار گرفت.

رویدادهای فرهنگی و هنری شامل اجرای نمایش میدانی، برگزاری محافل شعر، بازهای محلی، پخش فیلم، جنگ های شادی و گردهمایی، نمایشگاه هنری در اختیار متقاضیان شرکت در گذر فرهنگ و هنر قرار گرفت که پس از برگزاری چندین جلسه و بازدید گذر فرهنگ و هنر آماده بهره برداری شد.
گذر فرهنگ و هنر نجف اباد در شهریور ۱۳۹۸ به دست وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور مسئولین ارشد استانی و شهرستانی با برگزاری برنامه های متنوع از جمله نشست اصحاب فرهنگ و هنر، اجرای موسیقی سنتی، شاهنامه خوانی، محفل ادبی، بازی های محلی، فعالیت هنری و صنایع دستی افتتاح شد.
به دلیل شروع ماه های محرم و صفر بعد از گذشت زمان کوتاهی از افتتاح فعالیت های فرهنگی تنها تحت قالب برگزاری ده شب شبیه خوانی (تعزیه) و همچنین شب شعر مناسبتی انجام شد.

سپس غرفه های مختلفی از جمله هنرهای تجسمی، نمایشی، خوشنویسی، صنایع دستی از جمله میناکاری، سنگ های قیمتی، لباس آقوام، غذاهای محلی، نشریات بومی، قلمزنی، صنایع و هنرهای صنایع دستی از جمله لوده بافی و چاقوسازی، گیاهان دارویی محصولات کشاورزی مطرح شهرستان مورد استقبال خوب شهروندان، گردشگران خارجی و میهمانان غیر بومی و همچنین برخی از دیگر مسئولین قرار گرفت.
متاسفانه با شیوع ویروس کرونا و با توجه حساسیت موضوع و بنا به دستور ستاد کرونا استان و شهرستان، فعالیت های فرهنگی هنری این مجموعه تجت تاثیر شرایط موجود قرار گرفت.