به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، حمید رضا بصیری با بیان مطلب فوق، افزود: در جریان بازدید ۲ سال قبل وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بافت تاریخی دروازه میدان ابرکوه، ایجاد گذر فرهنگی در این محدوده با تاکید دکتر صالحی آغاز شد و برای حضور در آیین افتتاح این طرح فرهنگی نیز قول مساعد داد.

وی اظهار کرد: در راستای تحقق اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ایده راه اندازی و تاسیس پهنه فرهنگی و گذرهای فرهنگ و هنر با هدف رونق کسب و کار و عرضه تولیدات فرهنگی و هنری در ابرکوه شکل گرفت.

بصیری ادامه داد: باتوجه به ظرفیت های فراوان گردشگری در شهرستان ابرکوه، گذر فرهنگ و هنر می تواند محل پیوند صنعت گردشگری و رونق تولیدات فرهنگی و هنری و همچنین توسعه شهر باشد که برای تحقق این اهداف با هماهنگی های صورت گرفته، تفاهم نامه ای با دستگاه های مرتبط شامل شهرداری ، فرهنگ و ارشاد اسلامی و  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا شد.

رییس فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرکوه ادامه داد: با همفکری دستگاه های فرهنگی محیط و مسافت گذر مشخص شد که ابتدای این گذر فرهنگی از ورودی محله قدیمی و بافت تاریخی محله ی طاووس و دروازه میدان و انتهای گذر نیز منتهی الیه محله تاریخی دروازه میدان تعیین شد که تعداد قابل توجهی از آثار تاریخی و میراث فرهنگی ابرکوه در این بافت واقع شده است.

بصیری اظهار کرد: با راه اندازی این گذر فرهنگی ، در این مسیر ، گردشگر یا خریدار آثار فرهنگی و هنری ضمن بازدید از آثار تاریخی ابرکوه ، در طول مسیر می تواند اثر هنری مورد نظر خود را از هنرمندان خریداری کند و از نزدیک در جریان خلق آثار هنری تجسمی ، نمایشی ، هنرهای سنتی و صنایع دستی قرار گیرد.

وی یادآور شد: شهرداری و میراث فرهنگی در این طرح فضای بیرونی گذر شامل بدنه و کف پهنه فرهنگی و گذر فرهنگ و هنر را به شکلی که شایسته محیط کار هنری باشد، ساماندهی و محیطی آرام، زیبا و با نور کافی در شب ایجاد کرده اند.

بصیری خاطر نشان کرد: در این چند سال گذشته با پرداخت تسهیلات کم بهره به هنرمندان و صاحبان کسب و کارهای فرهنگی هنری ، این گذر فعال شده و میزان تولیدات هنری افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: با فعالیت کسب وکار هنری شامل گالری ، نمایشگاه و فروشگاه آثار هنری ، آموزشگاه و فروشگاه های هنرهای تجسمی ، هنرهای سنتی و صنایع دستی ، رونق موسیقی و تئاتر خیابانی ، کارگاه تولید صنایع دستی ، عروسک های نمایشی ، نمد و گیوه دوزی ، تولید سفره پنبه ای و قالی دستباف ، صاحبان این کسب و کارها می توانند آثار خود را به خریداران و گردشگران داخلی و خارجی عرضه کنند.

 

هنرمندان در شرایط کرونایی نیازمند حمایت هستند

یکی از هنرمندان و بهره برداران از گذر فرهنگ و هنر شهرستان ابرکوه نیز گفت: شیوع کرونا برای هنرمندان ابرکوه مانند سایر هنرمندان کشور مانع فعالیت هنری شد اما با یاری خدا، فعالیت هنرمندان برای ارتباط بیشتر با مردم ادامه دارد.

مجید اخلاقی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ارتباط مردم شهر تاریخی و نمونه گردشگری ابرکوه با گذر فرهنگ و هنر بی نظیر است، اما شیوع کرونا بر این ارتباط تاثیر بسیاری گذاشته است.

وی اضافه کرد: در حوزه موسیقی در بافت تاریخی و سنتی و گذر چند کلیپ ساخته شد و در حوزه نمایش، نقالی هایی در لوکیشن های مختلف این مسیر اجرا شد.

این هنرمند ابرکوهی ادامه داد: هنرمندان فعال در زمینه آموزش رشته های مختلف، در دوره شیوع کرونا کلاس های آموزشی را آنلاین برگزار کردند که سبب ارتباط بیشتر با مردم شد.

اخلاقی با اشاره به همکاری دستگاه های فرهنگی و دولتی با گذر فرهنگ و هنر اظهار کرد: باتوجه به تفاهم نامه ای که بین شهرداری، اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی امضا شد، کف سازی گذر به اتمام رسیده و جداره و دیواره ها در حال بازسازی و نورپردازی آن نیز در حال اجراست.

اخلاقی همچنین با اشاره به فعالیت های جدید انجام شده در گذر ابرکوه خاطر نشان کرد: حوزه هنرهای نمایشی کلیپ عیدانه در این گذر تهیه کرد که در فضای مجازی با استقبال فراوانی مواجه شد.

وی اضافه کرد: یک کار نمایشی روحوضی با موضوع کرونا نیز اجرا شد که به دلیل قرمز شدن وضعیت شهرستان، هنوز فرصت اجرای خیابانی آن فراهم نشده است.

اخلاقی افزود: در فعالیتی دیگر ویژه برنامه زنده (لایو) با عنوان بزرگداشت حکیم عطار نیشابوری در قالب برنامه های شعرخوانی و نقالی در بافت تاریخی گذر فرهنگ و هنر ابرکوه اجرا شد.

وی با تبیین میزان تاثیرگذاری گذرهای فرهنگ و هنر بر عرضه آثار هنرمندان، تصریح کرد: اگر وضعیت شیوع کرونا نبود، اتفاق های جالبی در این زمینه در ابرکوه رخ می داد، با این وجود کارگروهی با عنوان  فرهنگ ، هنر و میراث تشکیل و تصمیم بر این شد تا خانه های اطراف که زیرپوشش میراث فرهنگی است برای فعالیت هنرمندان راه اندازی شود.

اخلاقی ادامه داد: در مجموع کسب و کار هنرمندان شاغل و غیرشاغل در گذر تاریخی ابرکوه تحت تاثیر وضعیت شیوع کرونا حال و روز خوشی ندارد و بیش از پیش نیازمند توجه و حمایت مسوولان برای رونق و توسعه است.

وی با بیان اینکه آینده گذر فرهنگی ابرکوه افق بسیار روشنی دارد،  اظهار داشت: هماهنگی مناسبی بین دستگاه های فرهنگی برای رشد این گذر وجود دارد و با وجود بافت تاریخی فوق العاده ارزشمند شهر ابرکوه همچون  بافت تاریخی درب قلعه ، نبادان که سرآمد گذرهای ایران است با وجود هنرمندان جدی و پای کار دراین شهرستان رونق مناسبی در دوران پساکرونا خواهد داشت.

وی افزود: برنامه ماهانه ای از سوی گذر تنظیم و به فرمانداری ابرکوه ارائه شده که درصورت تایید آن، این گذر با استقبال  بیشتر عمومی و هنرمندان رو به رو خواهد بود.

مسئول انجمن هنرهای نمایشی ابرکوه تصریح کرد: در حوزه هنرهای دراماتیک مانند نمایش ، فیلم و سینما نیازمند حمایت هستیم، زیرا در این زمینه استعدادهای فوق العاده ای در شهرستان وجود دارد که حضور اساتید مطرح در شهرهای کوچک به معرفی و شکوفایی آنان کمک می کند.

۵۰۰ هنرمند در قالب  ۲۰ انجمن هنری و فرهنگی شهرستان در ابرکوه فعالیت دارند.

ابرکوه یکی از ۱۴ شهر نمونه گردشگری ایران محسوب می شود که از ۴۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی برخوردار است و مردادماه سال ۱۳۹۵ بافت تاریخی این شهر به وسعت  ۱۶۲ هکتار در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تاکنون ۱۴۶ اثر تاریخی و طبیعی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسید که از این تعداد هفت اثر ناملموس، چهار اثر طبیعی، موزه های مردم شناسی خانه صولت و عبرت (خانه حسینیان) ، مسجد بیرون منزلگاه امام رضا (ع)، خانه آقازاده، خانه‌های قدیمی، دهکده توریستی تیرجرد، قلعه‌های تاریخی، مسجد جامع ، گنبدعالی ، سرو ۴۵۰۰ ساله ، سرو ۲۲۰۰ ساله و بافت ۱۶۲ هکتاری تاریخی آن از جمله آثار ثبت شده است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفر ابرکوه در ۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد و در مسیر جاده اصلی یزد  – شیراز قرار دارد و فاصله این شهر تا شیراز ۳۰۰ کیلومتر و تا اصفهان ۲۸۰ کیلومتر است.