به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و به نقل از ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی عصر دوشنبه در آیین اختتامیه ششمین دوسالانه خوشنویسی ایران در قزوین که همزمان با هفته ملی خوشنویسی برگزار شد، افزود: قزوین یکی از مهم ترین حوزه های تمدنی ایران عزیز ماست و تاریخی به قدمت فرهنگ و هنر این سرزمین کهن دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید اذعان کرد در طول تاریخ در جای جای تمدن ایران اسلامی عناصر نامداری از قزوین نقش آفرینی کرده اند.

اسماعیلی افزود: در تاریخ معاصر ایران نیز قزوین نقش مهمی در تولید فرهنگ و هنر داشته و خاک این دیار با فرهنگ و هنر آمیخته بوده و بزرگان زیادی را به فرهنگ و هنر ایران تقدیم کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد و خاطره شهدای قروین را گرامی داشت و گفت: شهیدان رجایی، بابایی، لشگری و مرحوم ابوترابی ملقب به سید آزادگان از شهدای گرانقدر این دیار بوده اند و مجموعه این داشته ها ‌و پیشینه ها از هنر و فرهنگ ، سیاست و اقتصاد، قزوین بزرگ را برای ما به ارمغان آورده است.

اسماعیلی افزود: در طول انقلاب اسلامی نیز قزوین همپای مناطق دیگر یا جلوتر نقش آفرینی داشته و برای کشور افتخار آفریده است و ما به وجود این دیار در کشورمان افتخار می کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در حوزه فرهنگ و هنر کشور اتفاقات بزرگی رخ داده است، اظهارکرد: در دوره های مختلف نشانه های روشن و غیرقابل اغماضی از شکوه فرهنگ و هنر را در سرزمین ایران اسلامی شاهد بوده ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر به دوره پرشکوه تمدن اسلامی در قرون سوم تا پنجم نگاه کنیم مملو از آثار و ابنیه های تاریخی و شخصیت های بزرگ و ماندگار است.

اسماعیلی با اشاره به نقش فرهنگ و هنر در تمدن سازی، افزود: تمدنی در جوامع شکل نمی گیرد مگر اینکه بر پایه های هنر و فرهنگ استوار باشد.

وی ادامه داد: اگر خواهان تحقق تمدن نوین ایرانی اسلامی هستیم باید هنر و فرهنگ در جایگاه شایسته خود قرار داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید برای رسیدن به هدف گذاری انجام شده و دستیابی به نقطه درخشان تمدن نوین ایرانی اسلامی گذرگاه های فرهنگی و هنری در کشور ایجاد کنیم.

اسماعیلی بیان کرد: امروز بیش از پیش می طلبد که حوزه هنر و فرهنگ به جایگاه رفیع و شایسته خود دست یابد.

وی ادامه داد: در همین راستا آموزش هنر باید به طور جدی مورد توجه باشد و تربیت نیروی انسانی فرهیخته و کارآمد باید در این زمینه مورد اهتمام باشد و همچنین تمرکزدایی از حوزه فرهنگ و هنر در دستور کار باشد که در دولت سیزدهم به این مقوله توجه شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در جای جای استان قزوین استعدادهای فرهنگی و هنری زیادی داریم و باید شاهد ایجاد یک نهضت فرهنگی و هنری بسته به ظرفیت ها و استعدادهای مناطق باشیم.

اسماعیلی با بیان اینکه توجه به موضوعات فرهنگی در اولویت دولت مردمی سیزدهم قرار دارد، افزود: به همین جهت دولت در اوج مشکلات اقتصادی و تحریم ها بنای حرکت خود را حرکت متوازن در عرصه اقتصاد و فرهنگ قرار داده است و می خواهد در همه حوزه ها حرکتی شانه به شانه داشته باشد.

وی ادامه داد: در سفرهای استانی ربیس جمهوری توجه به تکمیل طرح ها و زیرساخت های فرهنگی در اولویت قرار دارد و در سفر دولت به قزوین نیز متناسب با نیازها و ظرفیت های این استان در حوزه فرهنگ و هنر برای پاسخگویی به نیازها اقدام می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: بسته به استعداد مناطق نیز ایجاد مراکز فرهنگی و هنری در دستور کار قرار دارد؛ مثلا در مشهد ایجاد یک مرکز بزرگ رسانه ای پیگیری می شود و در قزوین نیز که از قطب های فرهنگی کشور است به دنبال تقویت هنر خوشنویسی و هنرهای تجسمی هستیم.

اسماعیلی در ادامه به برگزاری دوسالانه ملی خوشنویسی در قزوین اشاره کرد و با اشاره به تلاش برخی کشورهای همسایه برای ثبت این هنر به نام خود ، گفت: این جایگاه در اختیار ما است و با تولید و عرضه گسترده و تقویت برنامه هایی همگوم همین دوسالانه خوشنویسی می توانیم این موقعیت را تثبیت و قوام ببخشیم.

وی افزود: دوسالانه خوشنویسی می تواند به رخدادی بین المللی تبدیل شود.

وی در ادامه از تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای احیای قانون خرید آثار هنرمندان از سوی دولت خبر داد و گفت: این قانون از قبل وجود داشته اما اجرا نمی شده است.

اسماعیلی گفت: در راستای حمایت از هنرمندان باید جوایز جشنواره ها و همایش ها ،آثار فرهنگی و هنری هنرمندان کشور باشد و همچنین اتاق کار مدیران در وزارتخانه ها و استانداری ها و ادارات دیگر مزین به این آثار باشد.

 

پیام اسماعیلی به آیین پایانی دوسالانه خوشنویسی ایران

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیامی به ششمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران صادر کرد.

محمدمهدی اسماعیلی در این پیام افزود: سپاس خدایی را که به انسان نوشتن آموخت و سپس او را به طریقی رهنمون نمود تا از قلم به‌عنوان ابزاری برای هنر بهره­ گیرد و خوشنویسی را برگزیند و از همین منظر خوشنویسی هنری است که در تمام فرهنگ‌ها به چشم می­خورد، اما در مشرق زمین و در سرزمین­های اسلامی و به ویژه در ایران عزیز و سربلند اهمیت بسیاری در میان هنرهای بصری یافته است. خوشنویسی اسلامی و ایرانی تعادلی است میان تمامی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده آن، تعادل میان محتوای فاخر و زیبایی ظاهر.

وی یادآورشد: خوشنویسی همواره به عنوان والاترین هنر در جغرافیای سرزمین پهناور این مرزو بوم مورد توجه بوده‌است و در این رهگذر ارزش­ها و عقاید مردمان این سرزمین‌ قدسی در اوجِ قدرت و نهایتِ ظرافت در این هنر تجلی یافته و خوشنویسی به مانند محوری در میان سایر هنرهای بصری ایفای نقش کرده است، زیرا این هنر والا در خدمت کتابت قرآن مقدس آسمانی و مهم‌ترین پیام وحیانی قرار گرفت و به‌همین واسطه میزان و منزلت فراوان دید.

اسماعیلی اظهار داشت: جای بسی خرسندی است که دوسالانه ملی خوشنویسی ایران با موقعیتی خوش سابقه نزد اهالی فرهیخته خوشنویسی و هنرمندان جایگاهی نیکو یافت و اینک، برای ششمین دوره متوالی سربرافراشته تا یک‌بار دیگر این میراث فاخر هنری را به شایستگی نمایان سازد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سرزمین فرهنگ مدار و هنرخیز قزوین این روزها میزبان رویدادی است که هنر بلندمرتبه و فاخر خوشنویسی را به تصویر می‌کشد تا به جهانیان اعلام کند؛ سرزمینی که حافظ گنجینه‌های ارزنده بشری و حاوی غنی‌ترین خزینه ادبی و اصیل‌ترین مبانی فرهنگی و هنری است تا همیشه بر بلندای تاریخ می‌درخشد.

اسماعیلی افزود: گرامی می‌دارم یاد و خاطره بزرگان عرصه خوشنویسی و قدردانی می‌نمایم از فرهیختگان و نام آوران این هنر قدسی و همچنین از عوامل و دست‌اندرکاران دوسالانه ملی خوشنویسی ایران، و امیدوارم به فضل و مدد الهی این رویداد مبارک دریچه‌ای نو و مسیری تازه را در پهنه‌ی گسترده فرهنگی و هنری کشور بگشاید و موجبات رونق و اعتلای خوشنویسی را بیش از پیش فراهم نماید.