محمد همتی در گفت و گو با وب سایت اطلاع رسانی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، تصریح کرد: ایجاد گذرهای فرهنگی سبب توسعه یافتگی، تعاملات اجتماعی و احیای دوباره روح فرهنگی جامعه با مدیریت جامع و صحیح است.
وی گفت: این گذرها در رونق اقتصادی کسب و کارهای فرهنگی و هنری نیز تاثیر بسزایی دارند.
همتی با بیان اینکه زندگی ماشینی، تعاملات فرهنگی را به حداقل رسانده، اظهار داشت: امروز توسعه زندگی در بلندمرتبه ها، حتی همسایه ها را برای یکدیگر غریبه و ناآشنا کرده و این خطر جدی و آسیب رساندن به نهاد زندگی است که گذرهای فرهنگ و هنر می توانند سبب توسعه فرهنگی و تعاملات اجتماعی باشد.
وی با بیان اینکه گذرهای فرهنگی در کشورهای مختلف و ایران، محور گردشگری بوده و تجمع مردم را به همراه دارد گفت: در این گذرها، فعالان عرصه فرهنگ و هنر محصولات خود را ارائه داده و پاتوق فرهنگی خاص می شود و در رونق اقتصادی به خصوص مردمانی که فرهنگ سوغات شهری و روستایی را به خوبی حفظ کرده اند خواهد شد.
همتی ،گذرهای فرهنگ و هنر را یکی از جاذبه های مهم گردشگری خواند و با اشاره به اینکه ایران به عنوان نهمین کشور گردشگری جهان چرا باید نودمین کشور در جذب گردشگر باشد؟ تصریح کرد: گذرها یکی از جاذبه های مهم و تاثیرگذار گردشگر بوده و آشنایی فرهنگ های مختلف ایرانیان در این پاتوق ها، ضرب آهنگ خوش وحدت ملی و شناخت فرهنگی را به همراه دارد.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سمنان، گذرهای فرهنگی را محل نمایش فرهنگ و هویت شهری نیز دانست و افزود: شب های فرهنگی سمنان و تقویم فرهنگی شهری می تواند از بی هویتی جامعه و زندگی شهروندان جلوگیری کند.
همتی ادامه دارد: الگوسازی های فرهنگی و ارائه محصولات فرهنگی در این گذرها می تواند درتغییر سبک زندگی موثر باشد و این گذرها از ناهنجاری های خانوادگی نیز کاسته و مدتی نشاط و شادابی و با هم زیستن را در هوای فرهنگ شهری به وجود آورد.
وی به تاثیر گذرهای فرهنگی در ارتقا ذائقه فرهنگی شهروندان نیز اشاره کرد و گفت: وقتی در این گذرها از آثار تاریخی ، محصولات فرهنگی و حافظ و سعدی و عرفای بزرگ سخن می گوییم و به نمایش می گذاریم به طور قطع این حرکت ها در ذائقه مخاطب می نشیند و ملکه ذهن می شود.
همتی یادآور شد: لباس، فرهنگ، آداب و رسوم و ابزار و امکانات می تواند در کنار توسعه مدرنیسم، سنت را پاسداری کند و همانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته، فرهنگ، ستون پایه زندگی شهری تعریف و به اجرا در آید.
وی، ایران را کشوری غنی از نظر میراث فرهنگی و گردشگری معرفی کرد و با بیان اینکه بسیاری از مردم هنوز آثار فرهنگی شهر خود، بزرگان علم و ادب خود را نمی شناسند گفت: در انتخاب گذرهای فرهنگی تصمیم گرفته شد بافت تاریخی، فرهنگی و سنتی در معماری شهری مبنا قرار گیرد.
همتی ادامه داد: در شهر سمنان باغ راهها، آثار تاریخی، مساجد، موزه ها و خانه های تاریخی و بازار در این راستا قرار گرفت و پیاده راه سازی خیابان امام با هزینه ۲۰ میلیارد تومان و مرمت بازار در اولویت این اقدام فرهنگی قرار گرفت.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سمنان با تاکید بر اینکه شهرها نیازمند طرح جامع در مدیریت فرهنگی هستند ابراز امیدواری کرد: با محوریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مهم به سرانجام برسد.