به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، گذر فرهنگ و هنر خیابان، میدان، بازار یا گذری است که در آن مجموعه‌هایی از کسب و کارهای فرهنگی و هنری فعالیت می‌کنند و فضای بیرونی آن پیاده راهی برای عرضه هنر خیابانی، هنرهای آیینی و دینی و فعالیت‌های فرهنگی و هنری است.
استان سمنان نیز بواسطه قدمت تاریخی و غنای فرهنگی ظرفیت های فراوانی به لحاظ محیطی و کسب و کارهای هنر و فرهنگی دارد که می توان از آنها برای راه اندازی گذرهای فرهنگی هنری استفاده کرد، و این مهم با تلاش مسئولان در مراحل ابتدایی اجرا قرار دارد.
استان سمنان در هنرهایی همچون دستباف های سنتی، سفالگری، گلیم بافی و آفرینش آثار فرهنگی دارای پیشینه و تولیدات فاخری است که ایجادگذر فرهنگی و هنری ضمن رونق گردشگری و بهبود کسب و کار به معرفی آثار در عرصه های ملی و جهانی کمک می‌کند.
بر همین اساس با توجه به اهمیت و ضرورت ایجاد گذر فرهنگی هنری در استان سمنان با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد فروردین امسال تفاهم نامه هایی بین موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، شهرداری سمنان، شهرداری دامغان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان برای ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر در شهرهای سمنان و دامغان منعقد و مقرر شد با همکاری طرفین حداکثر تا نیمه مرداد ۱۴۰۰ گذرهای فرهنگ و هنر سمنان و دامغان افتتاح شوند.

 

اجرای طرح گذر فرهنگی فرصت معرفی فرهنگ و هنر در استان سمنان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان تصریح کرد: طرح‌ گذر فرهنگی می تواند علاوه بر معرفی فرهنگ و هنر استان و کمک به رونق اقتصاد حوزه هنر، تبدیل به یک ظرفیت گردشگری شود که باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
فرشید فلاح بیان کرد: تلاش برای تحقق و اجرای طرح‌هایی همچون شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، گذر فرهنگ و هنر با همکاری شهرداری‌ها از جمله اولویت‌های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در استان‌ سمنان نیز به خوبی دنبال می شود.
وی در تشریح طرح گذر فرهنگ و هنر ، تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح، فراهم کردن امکان تجمیع تمامی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فرهنگی و هنری مردم و هنرمندان و همچنین اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری به وسیله مردم در یک مکان ثابت و تحت عنوان گذر فرهنگ و هنر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: یکی از مهمترین ارکان اجرا و موفقیت برنامه‌های فرهنگی و هنری در شهرها، شهرداری‌ها هستند که با توجه به ظرفیت‌ و امکاناتی که در اختیار دارند، می توانند ضامن موفقت فعالیت‌های این حوزه باشند.

 

ایجاد گذرهای فرهنگی هنری تسهیل‌گر کسب و کار
گذرهای فرهنگی هنری تسهیل گر و رونق بخش کسب و کارهای این عرصه است و این مکان ها را مرکز تجمع فعالیت های فرهنگی هنری تبدیل می کند.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: گذرهای فرهنگی هنری تسهیل گر و رونق بخش کسب و کارهای این عرصه است و این مکان ها را به مرکز تجمع فعالیت های فرهنگی هنری تبدیل می کند.
حمیدرضا دوست محمدی با ابراز خرسندی از تلاش برای ایجاد این گذرها در استان سمنان اظهار داشت: تجمیع فعالیت های هنری و هنرمندان در یک دالان شهری می تواند به نمادسازی گذر برای جذب گردشگر منجر شود.
وی با بیان اینکه منفرد شدن مشاغل در شهرها سبب کم سویی و بی رونقی فعالیت ها خواهد شد، اضافه کرد: در دنیای امروز گسترش شهرها و میزان مسافت، دسترسی به مراکز تولید و عرضه آثار هنری را تحت تاثیر قرار داده و این پراکندگی بر ‌رونق کسب و کارها تاثیر منفی است.
دوست محمدی تاکید کرد: ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر می تواند این مشکلات را برطرف و به رونق کسب و کارهای فرهنگی و هنری در شهرها منجر شود.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان با تقدیر از حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کسب و کارهای فرهنگی و هنری و ایجاد گذرهای فرهنگی و هنری در شهرها، افزود: استفاده از فضاهای متروک و هدایت آنها به سوی ایجاد رسته های هنری از مزایای ایجاد این گذرها است.
دوست محمدی یادآور شد: در صورت تحقق این گذرها، علاقه مندی به تجمیع هنرها در گذرهای فرهنگی و هنری و نیز ایجاد پاتوق های هنری افزایش یافته و رسته های هنری نیز موجب هم افزایی یکدیگر شده و خلق ایده های جدید را به دنبال خواهد داشت.

رونق گردشگری در دامغان در سایه ایجاد گذر فرهنگ و هنر در دامغان
گذر فرهنگ و هنر به عنوان بخشی از مجموعه نخستین باغ ایرانی در شهرستان دامغان استان سمنان در حال تکمیل است و موسسه “کمک به توسعه فرهنگ و هنر”، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری دامغان در اجرای این مجموعه مشارکت دارند که نیاز است در روند ایجاد این گذرگاه تسریع شود.
شهردار دامغان گفت: مجوعه شهرداری دامغان با ایجاد گذر فرهنگ و هنر در تلاش است تا بتواند با ایجاد این گذر در مجموعه‌ باغ ایرانی، از ظرفیت گردشگری و فرهنگ و هنر شهر به بهترین نحو استفاده کند.
مسلم نصرتی بیان کرد: مجموعه باغ ایرانی دامغان به عنوان نخستین باغ ایرانی استان سمنان با مشارکت یکی از خیران دامغان در مساحتی قریب به ۱۸.۵ هکتار از مجموعه ۴۰ هکتاری پارک دانشجو دامغان در حال ایجاد است.
شهردار دامغان تصریح کرد: در اجرای این طرح، میدان مفاخر، ساختمان کوشکی مطابق با معماری باغ های ایرانی و مسیر مفرح پیاده روی، ایجاد می‌شود و در مرکز میدان مفاخر این باغ، مجسمه منوچهری دامغانی نصب و تندیس دیگر مفاخر این دیار کهن نیز، بر گرداگرد آن نصب می‌شود.
انجام مطالعات پایه، تهیه طرح مفهومی، انجام مطالعات و ارزیابی اقتصادی با هدف کاهش ریسک استقرار کسب و کارهای فرهنگی و هنری در این دو گذر و همچنین اعمال هویت بصری یکپارچه در این گذرها لازم است و باید همزمان با عملیات ساختمانی و اجرای تاسیسات دنبال شود.