از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، کتاب «۴۷۰۰ مایل، هنر، پُل ارتباط ایران و ژاپن» ۲۹ تیرماه در نشست معرفی هنر ایرانی رونمایی شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر کتاب «۴۷۰۰ مایل، هنر، پُل ارتباط ایران و ژاپن» که به‌صورت مشترک به معرفی آثار بیش از ۱۷۰ هنرمند ایرانی و ژاپنی می‌پردازد، هم‌زمان با نشست معرفی هنر ایرانی با حضور ۱۲۰ نفر از شخصیت‌های برجسته فرهنگی و هنرمندان ژاپنی رونمایی شد.

این کتاب به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در ژاپن و انتشارات کوکومین میرای با همکاری اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مؤسسه هنرهای معاصر ایران و موزه هنرهای معاصر تهران در ۱۷۶ صفحه منتشر شد.

رحمانی موحد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن ضمن تبریک نودمین سال روابط سیاسی ایران و ژاپن، با تقدیر از اقدام انتشارات کوکومین میرای و رایزنی فرهنگی در انتشار این کتاب ارزشمند گفت: روابط ایران و ژاپن از پیوندهای بسیار مهمی برخوردار است و نقش مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین بسیار چشمگیر است.

وی افزود: ابتکارات و تلاش‌های هنرمندانه‌ای که در طول سال‌های طولانی دو کشور را به هم پیوند داده، بسیار اساسی بوده و بیش از همه عنصر فرهنگی و هنری در روابط ژاپن و ایران نقش‌آفرینی کرده است.

رحمانی موحد به انتشار این کتاب اشاره کرد و گفت: امروز شاهد رونمایی از کتاب مهمی در روابط دو کشور و به مناسبت نودمین سال تعاملات ایران و ژاپن هستیم که مملو از آثار متعهدانه هنرمندان ایرانی و ژاپنی است و امیدوارم با تلاش‌های بیشتر و گام‌هایی محکم‌تر در جهت تعمیق روابط دوستانه و صمیمانه دو کشور بزرگ ایران و ژاپن برداریم.

حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی کشورمان هم در سخنانی به جایگاه هنر در ایران و توجه به علاقه‌مندی‌های فراوان فرهنگی و هنری دو کشور اشاره و اظهار کرد: بسیار خرسندیم که در نودمین سال روابط سیاسی دو کشور ایران و ژاپن مبتنی بر بیش از ۱۳۰۰ سال رابطه تاریخی و فرهنگی شاهد انتشار این مجموعه ارزشمند و ماندگار هستیم که آثار هنری و فاخر دو کشور بزرگ ایران و ژاپن را به دو زبان ژاپنی و فارسی با بیش از ۱۷۰ اثر در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

کوبایاشی، مدیرعامل انتشارات کوکومین میرای سخنران بعدی این مراسم بود که با تقدیر از همکاری به عمل آمده در ارتباط با انتشار این مجموعه، به سالگرد آغاز روابط رسمی دو کشور هم‌زمان با آغاز دوره ری وا در ژاپن و همچنین، برگزاری المپیک ۲۰۲۰ در سال آینده در ژاپن اشاره کرد.

وی افزود: کتاب «۴۷۰۰ مایل، هنر، پُل ارتباط ایران و ژاپن» مجموعه هنر دو کشور ایران و ژاپن و اولین کتاب ما در دوره جدید امپراطوری است و پُلی برای ارتباط دو کشور خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: بین دو کشور بزرگ ایران و ژاپن پُل زیبایی از هنر وجود دارد و انتشار این مجموعه برای ژاپنی‌ها و پُلی که تشکیل شده بسیار پُرمعناست و امیدوارم مانند این مجموعه بین دو کشور بارها و بارها به اجرا درآید و روابط دو کشور برای سالیان طولانی ادامه یابد.

موریاما، رییس انجمن گوئنن در سخنانی به اهمیت این اقدام و سختی‌های فراوان تولید آن پرداخت و آخرین سخنران نیز، خانم موکویاما نیشو، هنرمند نقاش به نمایندگی از طرف هنرمندان شرکت‌کننده در این پروژه بود که از همکاری‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن تقدیر کرد.

در ادامه این مراسم، تقدیرنامه تهیه‌شده از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان به تمامی هنرمندانی که در این کتاب آثارشان به چاپ رسیده اهداء شد.

همچنین به‌منظور معرفی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، نمایشگاه آثار هنری و تابلوهای مرتبط با فرهنگ اسلامی – ایرانی برپا شد و در صفحه نمایش جداگانه‌ای نیز، آثار ایرانی به نمایش درآمد.