به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، قرار دادن کتابخانه هلسینگی در مرکز ساختمان های دولتی یک یادآوری ارتباط مستقیم مردم و دولت فنلاند، و اهمیت ترویج یادگیری مادام العمر، شهروندان فعال، دموکراسی و آزادی بیان است. کتابخانه هلسینکی یک کالبد تاثیرگذار در قلب منطقه فرهنگی شهر می باشد که با موسسات سرمایه گذاری زیادی هم در ارتباط خواهد بود. 

کتابخانه هلسینکی دارای پلانی باز و اتاق های مطالعه در طبقات بالا بوده و نام مستعار “بهشت کتاب” را یدک می کشد. با این حال کتاب ها فقط یک سوم فضای کتابخانه را در بر گرفته اند. طراحان و کتابدارن در اقدامی هماهنگ فضای ذخیره سازی و مشاوره با کاربران کتابخانه را کاهش دادند تا عرصه هایی همچون: رستوران ، کافه، بالکن عمومی، سینما و استودیو ضبط صدا را به مجموعه بیافزایند. این موارد در جهت خارج کردن کتابخانه از حالت تک عملکردی بوده است. این عرصه ها بیانگر عملکردهی گسترده تر می باشد تا خدمات مرتبط دیگر به غیر از فضای مطالعه در اختیار کاربران قرار گیرد.

برنامه فیزیکی طراحی کتابخانه عمومی هلسینکی به سه بخش مجزا تقسیم شده است: یک طبقه همکف فعال که میدان را گشترش داده و به فضای داخلی منعکس می کند. “اتاق مطالعه آسمان” که در بالاترین سطح ساختمان تعبیه شده و سوم فضاهای فیلترکننده می باشد که بین کتابخانه و تسهیلات اضافی تعبیه شده اند. این مفهوم فضایی به کتابخانه فرمتی مانند یک پل را بخشیده که از دو عرصه فولادی عظیم به طول ۱۰۰ متر تشکیل شده و بدون ستون تمام سطح ساختمان را مانند قالب شفافی از یخ پوشانده است.

طراحی پلان کتابخانه ارتباط مستقیمی با انتخاب متریال ساختمان داشته است. معمارن با استفاده متریال بوم آورد و اهمیت چوب فنلاندی بخاطر شرایط اقلیمی شهر هلسینکی، بخش اعظمی از طراحی داخلی را چوب ساخته اند. طراحی نمای چوبی با تخته های صنوبر ۳۳ میلیمتری ضخیم به اجرا رسیده و از مقاومت بالایی در برابر اقلیم هلسینگی و فشار طبقه شیشه ای بالا برخوردار می باشد. اگر به طبقه بالای کتابخانه نگاه کنید، یک پیش آمدی بزرگ می بینید که بخشی از یک تراس عمومی وسیع بوده و برای کاربرانی در نظر گرفته شده که بخواهند دید کاملی نسبت به ساختمان پارلمان و میدان داشته باشند.

طبقات وسط و پایین که عنوان اتاق های زیرشیروانی برای آنها برگزیده شده، شامل عرصه های انعطاف پذیری همچون استودیو ضبط، سینما و کافه است که در تمام سطح طبقه گسترانیده شده اند. این عرصه ها به دلیل محدوده پر سر و صدا و پر رفت و آمد در یک پایین تر نسبت به کتابخانه قرار گرفته اند تا امکانات خدماتی خدشه ای به محدوده مطالعاتی وارد نکند. کتابخانه هلسینکی یک فرصت بی نظیر برای خوانندگانی است که از محدوده ای برای مطالعه، اوقات فراعت و تفکر به طور همزمان بهره می برند. علاوه بر ویژگی های مطالعاتی، خوانندگان می توانند از منظره پانورامای شیشه ای در طبقه آخر برای مشاهده چشم انداز شهر بهره ببرند.