عارف نیا با اشاره به ویژگی های مکان های مورد تفاهم با شهرداری های سمنان و دامغان برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر افزود: انجام مطالعات پایه، تهیه طرح مفهومی، انجام مطالعات و ارزیابی اقتصادی با هدف کاهش ریسک استقرار کسب و کارهای فرهنگی و هنری در این دو گذر و همچنین اعمال هویت بصری یکپارچه در این گذرها لازم است و باید همزمان با عملیات ساختمانی و اجرای تاسیسات دنبال شوند.
مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر با اشاره به تبعات کرونا برای کسب و کارهای فرهنگی و هنری اضافه کرد: وظیفه ما پشتیبانی و مانع زدایی از کارآفرینان عرصه فرهنگ و هنر است و امیدوارم با واگذاری فضاها با تنفس از جانب شهرداری هر دو شهر و اعطای تسهیلات کارآفرینی به صاحبان کسب و کارها شاهد شکل گیری مکان های خلاق و پررونق در سمنان و دامغان باشیم.
عارف نیا افزود: استان سمنان در هنرهایی همچون دستباف های سنتی، سفالگری، گلیم بافی و همچنین آفرینش آثار فرهنگی دارای پیشینه و تولیدات فاخری است که باید در عرصه های ملی و جهانی دیده شوند.
گذر فرهنگ و هنر فرصتی برای ارائه مجموعه ای از شکوفاترین تولیدات فرهنگی و هنری خواهد بود.
مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر با تاکید بر ضرورت اجرای اقدامات مرمتی، عمرانی و فنی مرتبط با ابنیه هردو گذر تا پایان تیر ۱۴۰۰ خاطر نشان کرد که همزمان با عملیات عمرانی، دفتر تسهیل گری ایجاد گذرها در شهرهای سمنان و دامغان تشکیل و تمهیدات لازم برای شناسایی صاحبان کسب وکارهای دارای صلاحیت استقرار در گذرها، آموزش، تبلیغات و اطلاع رسانی را دنبال خواهند کرد.
عارف نیا در پایان ابراز امیدواری کرد با همکاری طرفین حداکثر تا نیمه مرداد ۱۴۰۰ گذرهای فرهنگ و هنر سمنان و دامغان افتتاح شوند.
در ادامه این نشست سید محمد ناظم رضوی شهردار سمنان گفت: بر اساس برنامه ریزی ای که داشته ایم پیش بینی ما این است که مرمت بنا، محوطه سازی و اقدامات تاسیساتی و زیرساختی بنای در نظر گرفته شده برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر حداکثر طی ۳ ماه به سرانجام برسد.
ناظم رضوی با اشاره به ویژگی های بافت تاریخی شهر سمنان گفت: براساس تفاهمی که با شورای اسلامی شهر سمنان بعمل آمده است امکان توسعه فعالیت ها به سایر بناهای میراثی پهنه مذکور امکان پذیر می باشد.
شهردار سمنان به مطالعات انجام شده در شهرداری اشاره کرد و گفت: مجموعه سوابق مرتبط با مطالعات در اختیار دفتر تسهیل گری ایجاد گذر فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت.
فرشید فلاح مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان نیز با اشاره به نبود یک بازار متمرکز فرهنگی در سمنان، تصریح کرد: با هماهنگی‌های به‌عمل آمده با شهرداری سمنان، گذر فرهنگ و هنر سمنان در بهترین نقطه و در بافت تاریخی شهر ایجاد خواهد شد و خلا نبود بازار فرهنگ و هنر در شهر سمنان پوشش داده خواهد شد.
وی به لزوم بررسی گذرهای فرهنگ و هنر موفق در ایران نیز اشاره کرد و گفت: باید از تجربیات موفق در این حوزه بیشترین بهره را ببریم و از مشاورین توانمند برای یک طراحی مطلوب در این حوزه بهره بریم.
بر پایه این گزارش تفاهم نامه هایی فی مابین موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، شهرداری سمنان، شهرداری دامغان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان برای ایجاد گذرهای فرهنگ و هنر در شهرهای سمنان و دامغان در پایان این نشست منعقد و فی مابین طرفین مبادله شد.