۹۰ سال از آغاز روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن و دعوت ناصرالدین‌شاه از سفیر ژاپن برای دیدن ایران می‌گذرد و به این مناسبت مراسم گرامیداشت این روابط در کاخ گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت نودمین سال روابط دیپلماتیک بین ایران و ژاپن یازدهم مردادماه با حضور برخی از سفرای کشورهای خارجی ازجمله سفیر بولیوی، مسئولان سازمان میراث فرهنگی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در فضای باز کاخ گلستان برگزار شد.

در این مراسم کنجی یامادا معاون پارلمان وزارت خارجه ژاپن گفت: کاخ زیبای گلستان نخستین مکانی است که اولین روابط دیپلماتیک در آنجا آغاز شد. در سال ۱۹۲۹ میلادی، کاساما اولین وزیرمختار ژاپن در ایران استوارنامه خود را تقدیم کرد و از آن زمان روابط دیپلماتیک دو کشور آغاز شد.

وی گفت: از آن تاریخ تعاملات دو کشور در محیط بین‌الملل به مدت ۹۰ سال ادامه پیدا کرد. من مشتاقانه برای دیدن تلفیق هنر سه‌بعدی نورپردازی به کاخ گلستان آمده‌ام، در این فرصت از همه کسانی که برای توسعه روابط بین دو کشور تلاش کرده‌اند تشکر می‌کنم و معتقدم حفظ روابط خوب حاصل همکاری همه شماست. من به‌نوبه خود برای ادامه همکاری بین دو کشور و در جهت روابط دوستانه بیشتر تلاش خواهم کرد و امیدوارم ده سال آینده که صدمین سال این روابط است را جشن بگیریم.

در ادامه این برنامه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور گفت: در دوران قبل از اسلام، ایران با ژاپن روابط دوسویه داشت، این روابط با کشورهای دیگر ازجمله کره نیز وجود داشته است. اما در دوران ساسانیان بیشترین تأثیرگذاری بین روابط ایران و ژاپن وجود داشته است، ابریشم و سکه‌های به‌دست‌آمده نشان از این روابط دارد. ابریشم در قرن ششم و هفتم بیشترین طرفدار را در کشورهای شرق آسیا و ژاپن داشته است.

وی گفت: یکی از خاطرات خوب از ژاپن برای ایران خرید نفت ایران در زمان جنبش صنعت نفت و تحریم آمریکا بود. این موضوع باعث تقویت روابط بین دو کشور شد و روابط تجاری هم روز به ‌روز استحکام یافت. امیدوارم برنامه‌هایی از این نوع و برنامه‌های فرهنگی دیگر به تقویت این روابط کمک کند.

نورپردازی سه‌بعدی درباره روابط دوستانه ایران و ژاپن روی بنای کاخ گلستان آخرین بخش این ویژه‌برنامه بود. قرار است این نورپردازی در سه مرحله زمانی امشب و فردا شب از ساعت ۹ تا ۱۰.۵ به اجرا درآید. ورود برای عموم نیز آزاد و رایگان است.

رایزنی فرهنگی کشورمان در ژاپن نیز به همین مناسبت برنامه‌های متنوع و مختلفی ازجمله همکاری در انتشار مجموعه آثار هنرمندان ایرانی و ژاپنی به دو زبان فارسی و ژاپنی، چاپ کتاب ژاپن شناسی در ایران، اجرای اولین دور گفتگوهای دینی، نشست معرفی ایران و سفره ایرانی، برگزاری هفته موسیقی سنتی ایرانی، برگزاری هفته فیلم، انتشار ویژه‌نامه تخصصی نشریه ایران به زبان ژاپنی و … را اجرا یا در دست اقدام دارد.

گفتنی است، برنامه نورپردازی از سوی سفارت ژاپن در ایران و با همکاری اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کمیسیون یونسکو، سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری، سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان در ژاپن در محل کاخ گلستان برنامه‌ریزی و اجرا شد.