آذربایجان شرقی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان ‌شرقی گفت: تالار مرکزی تبریز از جمله طرح‌های بزرگ استان است که به‌علت ابعاد بزرگ پروژه و تخصیص نیافتن اعتبارات لازم در سال‌های گذشته با تاخیر مواجه شده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و به نقل از ایسنا، جواد رحمتی در بازدید از روند ساخت تالار مرکزی تبریز، اظهار کرد: ابعاد این پروژه فراتر از توان مالی دولت و اعتبارات ملی آن کمتر است و به همین دلیل نیز روند اجرای پروژه، بسیار کند است.

وی با اشاره به‌وجود محدودیت‌های بودجه‌ای دولت و عدم تخصیص اعتبار کامل به تالار مرکزی تبریز به‌عنوان یکی از ۱۵ پروژه ملی مورد توافق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: با روند فعلی و تکیه بر اعتبارات دولتی ساخت این تالار ۱۵ سال به طول می‌انجامد.

وی یادآور شد: بخش خصوصی بر اساس قانون می‌تواند در قالب مشارکت و یا واگذاری کامل در طرح‌های نیمه تمام ورود کند که در این صورت تکمیل تالار مرکزی تبریز در مدت دو سال میسر است.

رحمتی تشریح کرد: این پروژه در راستای افزایش سرانه فرهنگی استان توسط اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرا شده و همکاری‌های لازم جهت پیشبرد این پروژه باید، انجام شود.

وی ادامه داد: اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اراضی حاضر را با موافقت استاندار و شهردار وقت تحویل گرفته و با اینکه برای ساخت فضاهای فرهنگی نیازی به اخذ پروانه نیست، بنا به درخواست شهرداری اقدام به پروانه کرده‌اند، از این‌رو هرگونه سنگ‌اندازی در اجرای این پروژه قانونی نیست.

وی بیان کرد: اقدامات لازم برای اعلام نحوه مشارکت بخش خصوصی در این پروژه توسط اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد استان اعلام خواهد شد و امیدواریم به‌زودی با مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، شاهد پیشرفت و تسریع در ساخت پروژه تالار مرکزی ‌شهر تبریز همچنین افزایش سرانه فرهنگی استان باشیم.

پیشرفت ۱۷ درصدی پروژه تالار مرکزی تبریز

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌ شرقی هم در این بازدید گفت: پروژه تالار مرکزی تبریز به لحاظ طراحی، معماری و پوشش بخش‌های مختلف فرهنگی، یکی از پروژه‌های فاخر کشور خواد بود.

محمد محمدپور با بیان این‌که این پروژه از جمله بزرگترین پروژه‌های متمرکز کشور است، گفت: این پروژه پس از چند سال وقفه از اواخر سال ۹۷ با استقرار پیمانکار در حال اجرا بوده و ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: متاسفانه به‌علت عدم تخصیص اعتبار کافی طی سال ۹۸ که از ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار مصوب، تنها یک‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تخصیص یافت، روند پیشرفت آن کند است.

به گزارش روابط عمومی استانداری، وی ادامه داد: درصدد هستیم تا با روش‌های شتاب‌دهی روند این پروژه را تسریع ببخشیم، زیرا در حال حاضر سرانه فضای فیزیکی فرهنگی مفید استان چهار سانتی‌متر مربع است که با سرانه استاندارد فیزیکی دنیا که ۷۰ سانتی‌متر مربع است فاصله بسیاری دارد و با اجرای این پروژه میزان سرانه استان را می‌توانیم به مقدار قابل توجهی افزایش دهیم.