استاندار فارس گفت: احیاء بافت تاریخی شیراز به صورت فرهنگ مبنا بهترین، ماندگارترین و کم هزینه ترین اقدام است و این فرصت و ظرفیت هم اکنون وجود دارد.

به گزارش روابط عمومي موسسه كمك به توسعه فرهنگ و هنر ، عنایت الله رحیمی در دیدار امين عارف نیا مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر با بیان این که شیراز دارای یک هزار و ٨٠٠ هکتار بافت فرسوده و ٣٥٠ هکتار بافت تاریخی فرهنگی است، اظهارداشت: عدم سرزندگی موجب فراموشی این بافت شده است که این موضوع دارای ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است.
استاندار فارس با اشاره به این که برنامه جامع مشترک برای ارائه خدمات دستگاه های مسئول به بافت های تاریخی طراحی شده و در چند محله هدف اجرا شده است، افزود: سنگ سیاه یکی از محلات هدف این طرح است که فعالیت های قابل توجهی در آن صورت گرفته و نتایج خوبی را نیز به دنبال داشته است.
وی با بیان این که خانه ها و آثار تاریخی ارزشمندی در بافت تاریخی شیراز وجود دارد، ادامه داد: خانواده های اصیل شیرازی در این محلات ساکن بوده اند که به دلایل مختلفی مانند فرسودگی، نقل مکان کرده اند و ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایدار بودن از دلایل فرسودگی بافت تاریخی محسوب می شود.
استاندارفارس با اشاره به این که مهاجرت خانواده های اصیل شیراز از بافت تاریخی موجب آسیب دیدن جایگاه و شخصیت اجتماعی بافت تاریخی شده و زمینه رشد آسیب های اجتماعی را فراهم کرده است، اظهارداشت: سرمایه گذاری صندوق کمک به توسعه فرهنگ و هنر و سامانه تحفه با ارائه تسهیلات لازم برای فعالیت های هنری در بافت تاریخی شیراز اقدامی اقتصادی است که ایجاد اشتغال را نیز به دنبال خواهد داشت.
رحیمی با بیان این که شیراز در همه طول سال پذیرای گردشگران خارجی است که علاقه مند به بازدید از بافت تاریخی و آشنایی با تاریخ، ادبیات و رسوم مردم شیراز هستند، گفت: بافت تاریخی محل مناسبی برای تبلور شخصیت و هویت فرهنگی شیراز است و فعالیت های هنری مانند نقاشی، خطاطی، موسیقی، انیمیشن، تئاتر، تعزیه، مد و لباس و انواع غذاها و خوراکی های شیراز می تواند در این محیط عرضه شود.
استاندار فارس رسیدگی به وضعیت فاضلاب، جمع آوری زباله، نوسازی و بهسازی، روشنایی معابر، امنیت و امکانات ارتباطاتی را از الزامات کالبدی احیاء بافت تاریخی برشمرد و با تاکید بر این که در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، افزود: با فعالیت های هنرمندانه و خلاقانه، بافت تاریخی به بدنه زنده و پررونق شهر بازمی گردد؛ زیرا اقتصاد خلاق حرف اول را در شهرهای تاریخی دنیا می زند.
وی با تاکید بر این که بافت تاریخی شیراز هم اکنون زنده شده و عده ای از ساکنان قدیمی این بافت علاقه مند به بازگشت به این مناطق هستند، گفت: گذرهای تاریخی مختلفی در سطح شهر شیراز برای ایجاد رسته های خاص فعالیت های هنری مناسب هستند که باید با کار فرهنگی زمینه ایجاد و گسترش آن ها را فراهم کنیم.
در ابتداي اين ديدار مديرعامل موسسه كمك به توسعه فرهنگ و هنر با اشاره به فقر فضاهاي فرهنگي، ايجاد پهنه و گذرهاي فرهنگ و هنر را اقدامي راهگشا در احياي بافت تاريخي و توسعه فضاهاي فرهنگي برشمرد.
امين عارف نيا گفت: اقدامات انجام شده در راستاي احياي بافت تاريخي شيراز با مشاركت مردم
شايسته توجه است و قطعاً حضور اصحاب فرهنگ و هنر در اين بافت ارزش آفرين خواهد بود.
مديرعامل موسسه كمك به توسعه فرهنگ و هنر به تفاهم بعمل آمده با شهرداري شيراز براي تبديل محله سنگ سياه به پهنه فرهنگ و هنر اشاره كرد و گفت: تسهيل حضور صاحبان كسب و كارهاي فرهنگي و هنري در بازار هنر شيراز مي تواند اين بازار را به موتور محرك احياي بافت مبدل كند.
عارف نيا تسهيلات در نظر گرفته شده براي اعطا به كارفرينان فرهنگ و هنر را كمكي موثر براي استقرار صاحبان كسب و كارها در بازار هنر و گذر فرهنگ و هنر دانست و گفت: در مجموع ١٨٠ ميليارد ريال تسهيلات به علاقمندان به استقرار و فعاليت در اين پهنه اعطا خواهد شد.
بر پايه اين گزارش در اين ديدار صابر سهرابي مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس نيز حضور داشت.