وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک جشن ۱۲۰ سالگی سینمای ایران، گفت: ما وقتی با جهان بیرونی از طریق سینما ارتباط پیدا می‌کنیم جان و زبان ایرانی را با جهان ارتباط می‌دهیم. درواقع دیپلماسی فرهنگی ایران از طریق سینما یکی از قوی‌ترین دیپلماسی‌ها است، دیپلماسی فرهنگی ایران در جهان دیپلماسی بی‌مزد و منت و کم‌هزینه بوده و کمتر حوزه‌ای است که چنین دیپلماسی را پیش برده باشد.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک یه توسعه فرهنگ و هنر، اولین دوره مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی به مناسبت ۱۲۰ سالگی سینمای ایران با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در باغ هنر برگزار شد.

در این مراسم سید عباس صالحی با تبریک روز ملی سینما و تشکر از برگزارکنندگان این مراسم اظهار داشت: سینمای ایران با افتخار صد و بیست ساله شد. ویژگی این سینما این است که مثل موضوعات دیگر وقتی با ایران و ایرانی تماس گرفته طعم و رنگ ایران را به خود می‌گیرد. سینمای ایران رنگ و طعم و زبان ایرانی را در لایه‌های مختلف دارد.

وی ادامه داد: زبان ایرانی زبان چند لایه است و در شاخه‌های مختلف وقتی به سینما می‌رسد مشابه شعر و هنر ما می‌شود، به همین خاطر است که سینمای ایران با چند لایگی زبانی همراه است. ما وقتی با جهان بیرونی از طریق سینما ارتباط پیدا می‌کنیم جان و زبان ایرانی را با جهان ارتباط می‌دهیم. دیپلماسی فرهنگی ما از طریق سینما یکی از قوی‌ترین دیپلماسی‌ها است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دیپلماسی فرهنگی ایران در جهان دیپلماسی بی‌مزد و منت و کم‌هزینه است. کمتر حوزه‌ای است که چنین دیپلماسی را پیش برده باشد. اتفاق امشب اگرچه خیلی دیر آغاز شد، اما برگزاری این مراسم جای تشکر دارد. عزیزان ما در سینما هر لحظه و هر روز در حال افتخارآفرینی در جهان هستند و امشب تنها بخشی از این کارنامه درخشان مرور و روایت شد.

در این مراسم همچنین امیر اسفندیاری معاون بین‌الملل سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ضمن تشکر از کسانی که در این روزهای کرونایی در برگزاری این مراسم همراهی لازم را داشتند، گفت: توضیح کوتاهی در خصوص اجرای این برنامه خواهم داشت؛ در جشنواره جهانی فیلم فجر از مدت‌ها پیش قصد داشتیم چنین برنامه‌ای را برگزار کنیم و قرار بر این بود این برنامه در آیین افتتاحیه سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شود که آمدن کرونا باعث به تعویق افتادن جشنواره شد.

وی افزود: پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم در ۱۲۰ سالگی سینمای ایران و در روز ملی سینما در فضای باز و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران را برگزار کنیم که این اولین آیین برای عرصه‌ای است که همیشه مظلوم واقع شده و همیشه مورد هجوم عده‌ای بوده است. از دیرباز بزرگان ما در مجامع بین‌المللی در بدترین شرایط، توجه رسانه‌های خبری را به فرهنگ و سینمای انسانی ایران معطوف کردند و سینمای ایران همچنان با افتخار پیش می‌رود.

در بخش دیگری از این برنامه کلیپی از فیلم‌های خاطره‌انگیز تاریخ سینمای ایران با خوانش متنی از صابر ابر پخش شد.

گفتنی است در این برنامه از سینماگرانی که در سال ۲۰۱۹ موفق به دریافت جایزه بین‌المللی (براساس آیین‌نامه سازمان سینمایی) شده‌اند و همچنین کسانی که به عنوان داور در جشنواره‌های مهم بین‌المللی حضور داشته‌اند، تجلیل شد.