در شرایط اجتماعی همانگونه که اقتصاد متأثر از فرهنگ است، فرهنگ هم بر اقتصاد تأثیر می‌گذارد و توسعه صنایع فرهنگی نه تنها اندیشه و خلاقیت را تقویت می‌کنند، بلکه باعث افزایش اشتغال می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، امین عارف نیا، روز سه شنبه هجدهم شهریور ماه در آیین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان این موسسه و پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی گفت:‌ حدود یک درصد جمعیت فعال جهان در عرصه صنایع خلاق فعالیت می‌کنند. براساس آمار یونسکو ۲۹.۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ در صنایع خلاق اشتغال داشته‌اند و این به معنای فعالیت حدود یک درصد از جمعیت فعال جهان در عرصه صنایع خلاق است.

وی افزود:‌ سهم صنایع خلاق از تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۱۸، سه درصد بوده است و در ۱۳ سال گذشته تجارت جهانی صنایع خلاق ۷ درصد رشد داشته است.
……

فرهنگ از پایه های مهم اقتصاد کشورها

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی در ادامه این مراسم با اشاره به وضعیت فعلی فرهنگ در کشور گفت: در فضای فعلی فرهنگی کشور وشاید درگذشته نیز هیچگاه فرهنگ جزو اولویت‌های مهم کشور نبوده است. حال اینکه چقدر توانستیم از منابع فرهنگی بهره بگیریم؛سوالی است که باید از خود بپرسیم. زیرا با وجود اینکه دارای منابع فرهنگی غنی هستیم، اما متاسفانه در کشورمان این منابع هیچگاه مولد نبوده‌اند و بهره‌گیری چندانی از این منابع برای توسعه کشور نشده است.

وی فرهنگ را جزو پایه‌های مهم اقتصاد کشورها پیشرو دانست و عنوان کرد: در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا فرهنگ جزو پایه‌های مهم اقتصاد است، اما در کشور ما که چند سالی است در بحران اقتصادی گرفتار شده‌ایم، به تازگی توجه مدیران و تصمیم‌گیران رده بالا به فرهنگ جلب شده و امروز توانسته ایم در حوزه برنامه‌ریزی به ادبیات مشترک برسیم.
به گفته محمدحسین ایمانی خوشخو، این نگرش که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها یک کمک بگیر است باید تغییر کند و خود به عنوان مولد در جریان فعالیت‌های فرهنگی باشد.
گفتنی است؛ ظرفیت‌سازی برای اشتغال دانش‌بنیان فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی، گردشگری، هنر و فناوری اطلاعات، توسعه زیرساخت‌های ارتقای توسعه، کارآفرینی فرهنگی و حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان و خلاق در حوزه‌های مورد تفاهم، ایجاد تعامل موثر میان اندیشمندان و محققان حوزه‌های مرتبط با هنرمندان و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی و رسانه‌ای و حمایت و تجاری‌سازی صنایع فرهنگی و فناوری‌های نرم مبتنی بر دستاوردهای علمی، پژوهشی و تجارب علمی هنرمندان بخشی از محورهای این تفاهم‌نامه است.