به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، وی با اشاره به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالای میان ایران و ایتالیا، بر ضرورت همکاری و تعامل سازنده میان هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور تأکید کرد.

حاتمی به فعالیت انجمن فرهنگی الفبا در ایتالیا اشاره کرد و گفت: این انجمن با مشارکت چند از تن از فعالان فرهنگی ایرانی مقیم ایتالیا و اساتید، پژوهشگران و فرهنگ دوستان ایتالیایی با هدف گسترش و تعمیق روابط مردمی بین دو کشور از طریق شناخت دو جانبه فرهنگ‌ها و فراهم‌سازی بستر مناسب جهت ایجاد تفاهمات لازم بین مردم ایتالیا و جامعه مهاجرین این کشور تأسیس شده است.

وی افزود: در این انجمن تلاش می‌شود واقعیت ایران از زاویه فرهنگی و هنری به جامعه ایتالیا نشان داده شود. رونمایی از کتاب‌های نوشته ‌شده درباره ایران، برگزاری دوره‌هایی از فیلم‌های ایرانی، روی‌ صحنه ‌بردن کارگروه‌های تئاتر و موسیقی، برگزاری دوره‌های محاوره فارسی برای ایتالیایی‌ها، ایجاد قفسه‌های کتاب فارسی در کتابخانه‌های شهرداری، برگزاری سمینارهای ادبی و … از جمله فعالیت‌های الفباست.

حاتمی همچنین، به اهمیت و جایگاه کتاب و کتابخوانی در بین شهروندان ایتالیا اشاره کرد و گفت: کتابخانه‌هایی با فضای پژوهشی و مطالعاتی در ایتالیا تعریف شده تا علاوه بر کتاب و کتابخوانی علاقه‌مندان، برنامه‌های فرهنگی، هنری و ادبی اجرا شود.