در نخستین نشست بررسی راهكارهای توسعه فضاهای فرهنگی كه با موضوع بازخوانی تجارب ساير كشورها برگزار شد، سرانه تولید و مصرف محصولات فرهنگی در جهان و ایران بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر در این نشست که روز پنجشنبه در مجموعه فرهنگ و هنر آدران (استان البرز) برگزار شد، امین عارف‌نیا، مدیرعامل مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر در سخنانی گفت: فضاهای فرهنگی هنری هر کشوری، یکی از بارزترین شاخص‌های دستیابی به توسعه پایدار تلقی می‌شوند. متاسفانه ما در زمینه زیرساخت‌ها با كاربری فرهنگی با یک فقر جدی مواجه هستيم. سرانه فضای سبز در ایران ۱۱ متر مربع، سرانه فضای آموزشی ۵ متر مربع، سرانه فضای ورزشی یک متر و سرانه فضای فرهنگی حدود ۲۰ سانتی متر است.
او افزود: درحدود هزار شهر کشور، ازجمله در ۷۵ شهر با جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر، هیچ سالن سینمایی نداریم. همچنین در بيش از يكصد شهر کشور کتابخانه عمومی نداریم.
عارف‌نیا همچنین گفت: سهم صنایع خلاق از تولید ناخالص داخلی جهان حدود دو هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار است. میزان اشتغال صنایع خلاق نیز در چند سال گذشته، براساس آمار یونسکو، هفت درصد رشد داشته است.
این مدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به اشاره به اینکه فروش گیشه سینماهای جهان در سال گذشته میلادی معادل ۴۲.۵ میلیارد دلار، محصولات موسیقایی ۲۲.۵، مد و لباس ۴۰۶، کنسرت موسیقی ۱۳.۲ وهنرهای نمایشی ۱۹۲ میلیارد دلار بوده است، گفت: تعداد دانشجویان هنر ما در سال١٣٩٧ برابر ۲۹۶ هزار نفر بوده که تعدادی قابل توجه و بیانگر علاقه به آموختن و کسب دانش در حوزه فرهنگ و هنر است. تعداد هنرجویان آزاد نیز ۴۷۳ هزار نفر بوده است که همه این‌ها برای بروز خلاقیت‌ها و آموخته هایشان به فضاهای فرهنگی نیاز دارند.
او ادامه داد: فروش محصولات فرهنگی در کشور ما در سال گذشته در حوزه سینما ۵۰۰ میلیارد تومان، موسیقی ۵۰۰، نشر کتاب ۳۵۰، تجسمی ۲۲۰، آثار نمایشی ۹۰ و تبلیغات پنج هزار میلیارد تومان بوده است. همه این اعداد و ارقام گویای گستردگی سبد وظرفیت حوزه فرهنگ و هنر است که باید بررسی کنیم چگونه با توسعه فضاها   از این ظرفیت گسترده فرهنگی بهره ببریم.
در ادامه نشست، تعدادی از کارشناسان، مدیران برخی مجموعه‌های فرهنگی و برخی رایزنان سابق فرهنگی کشورمان در کشورهای دیگر، در سرفصل‌های نشست، سخن گفتند.
دکتر علی‌اکبر ضیایی رايزن اسبق فرهنگي ايران در مالزي در سخنان خود زیر عنوان “مهندسی توسعه فرهنگی در جنوب شرق آسیا” گفت: یکی از سیاست‌های ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی، برای مهندسی توسعه فرهنگی، تشکیل جلسه‌های مشورتی با نخبگان فرهنگی جهان اسلام بود. آنها در بحث توفان فکری، ایده‌ها را می‌گرفتند و بومی‌سازی می‌کردند. درنهایت، الان مالزی کشوری شده که در همه زمینه‌ها به توسعه رسیده است.
او افزود: البته خود مالزی در روند توسعه خویش از کشور سنگاپور الگو گرفته که مدل توسعه کشورهای دیگری هم در منطقه بوده است. در مالزی امروز، بزرگ‌ترین نمایشگاه سالیانه هنری برگزار می‌شود که به حراج آثار هنری در لندن و دبی پهلو می‌زند.
همچنین دکتر ابوالحسن خلج منفرد، رييس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی زیر عنوان “لیبرالیسم اقتصادی ترکیه و انعکاس آن در حوزه فرهنگ”، پس از تشریح سیاست‌ها و اولویت‌های کشور ترکیه در روند توسعه خود در چند دهه گذشته،‌ گفت: ترکیه امروز سالیانه ۴۰ میلیون نفر گردشگر خارجی دارد و سالیانه ۴۰۰ میلیون یورو هم از راه فروش سریال‌هایش در ۱۴۰ کشور جهان درآمد کسب می‌کند.
او افزود: رمز توسعه ترکیه این است که نقطه عزیمت خود را از اقتصاد، آن هم اقتصاد متمرکز تحت هدایت حاکمیت قرارداده که به توسعه در عرصه فرهنگ نیز انجامیده است.
کارشناس بعدی دکتر علیرضا امیدبخش بود که با عنوان “آرمان‌شهر و اهمیت اندیشه آرمان‌شهری در تحول فرهنگی کشورها” با توجه به تجربه شخصی خود در حوزه اسپانیا سخنرانی کرد. او در سخنانی با توصیف و تشریح تاریخچه مقوله “آرمان‌شهر” در جهان و نیز نقش تاریخ اسلام در این زمینه، به تجربه‌های اسپانیا از ایده آرمان‌شهر در توسعه و گردشرگی خود پرداخت.
امیدبخش همچنین به نقش و استفاده پرچم محلی در اسپانیا و نیز جشن‌های مختلف برای ایجاد هویت اشاره کرد.
دکتر رضا ملکی عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي دیگر سخنران برنامه بود که با موضوع “مروری بر سیاست‌ها و راهکارهای فدراسیون روسیه در توسعه فضاهای فرهنگی”  صحبت کرد.
او با توصیف روسیه به‌عنوان وسیع‌ترین کشور جهان و بزرگی پایتخت آن، گفت: مساله اقوام و اقلیت‌ها در روسیه امروز کاملا امنیتی است؛ چون آنها نمی‌خواهند تجزیه دیگری رخ دهد. برای همین منظور سند ملی را تصویب کرده‌اند و آژانس اقوام با بودجه‌ای چشمگیر زیر نظر نهاد ریاست جمهوری به فعالیت می‌پردازد. با بررسی همه جوانب می‌توان گفت که روسیه در حال تکوین است و هنوز شکل نگرفته است.
ملکی همچنین گفت: وضعیت فرهنگی در روسیه سیر نزولی داشته، با این حال، درآمدهای فرهنگی ۱۵۱ درصد رشد داشته است. مخصوصا تئاتر و موزه در روسیه امروز خیلی مورد توجه قرار دارد. البته موسیقی در نزد مردم روسیه جایگاه اول هنری را دارد. تعداد شاغلان رسمی در بخش فرهنگ نیز رشد داشته و در عین حال، حقوق دریافتی آنان آنقدر افزایش یافته که به دریافتی پرسنل بخش‌های اقتصادی نزدیک شده است.
حجت‌الاسلام بهمن اکبری در بخشی از این نشست، با اشاره به تجربه‌های پادشاهی عمان در مسیر توسعه، گفت: این‌که ما از دیگران بیاموزیم، رویکرد مفیدی است. جهان و حتی همسایگان ما در حرکتند و ما نباید خودمان را در مقام گویندگی و توصیه‌کنندگی صرف ببینیم.
وي ضمن تشريح روند احداث چند فضای فرهنگی در عمان بر لزوم توجه به تجارب ساير كشورها تاكيد كرد.
محمد سلگی رييس پژوهشگاه فرهنگ ارتباطات و رسانه نيز با اشاره به آمارگيری فضاهای فرهنگي در سال ١٣٧٩ بر ضرورت تدوين اطلس بناهای فرهنگی ايران تاكيد كرد.
محمدحسین حجازی، مدیرعامل شركت نوسازی اراضی عباس‌آباد نیز در سخنانی، درباره تاریخچه، روند توسعه و وضعیت فعلی این مجموعه فرهنگی سخن گفت.