به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در این نشست گفت: در عصر حاضر یکی از معیارهای سنجش توسعه در جوامع، توزیع عادلانه امکانات فرهنگی برای بهره‌مندی همه‌ی اقشار است و به نوعی مفهوم توسعه علاوه بر رشد در همه‌زمینه‌ها، توزیع متعادل و متوازن امکانات و منابع و بهره‌مندی همه‌ی افراد جامعه از آنهاست.

وی گفت: در حال حاضر سرانه فضای فیزیکی فرهنگی مفید استان بسیار پایین ارزیابی می‌شود که با سرانه استاندارد فیزیکی دنیا فاصله بسیاری دارد و تلاش همه باید بر کاهش این فاصله باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، تصریح کرد: در رابطه با افزایش سرانه فضاهای فرهنگی دو راهکار وجود دارد؛ یکی ایجاد فضاهای فرهنگی جدید در مساحت‌های کوچک و دیگری بازتعریف فضاهای فرهنگی و اماکن بلااستفاده موجود و بهره‌وری بیشتر از این فضاهاست.

وی افزود: تقویت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های زیرساختی و تولید و عرضه آثار و کالاهای فرهنگی و هنری، کلیدی‌ترین عامل توسعه اقتصاد بخش فرهنگ و هنر است  که در این راستا باید اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم و زمینه را برای توجیه مادی و معنوی سرمایه‌گذاران در این بخش فراهم نماییم.

محمدپور گفت:  باید با ارائه تعریفی مدون از سیاست‌های فرهنگی در موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر و نحوه اجرای آن، و تحریک حساسیت اقشار مختلف مردم به بخش فرهنگ و هنر، در ایجاد تقاضای مؤثر چه در بخش تولید و چه در مصرف تلاش کنیم.

وی همچنین بر لزوم ایجاد خانه‌های فرهنگ کوچک منطقه‌‌ای و محله‌ای تاکید کرد و گفت: با اجرای این نوع مکان‌ها در فضاهای زیر یک هزار مترمریع در مناطق حاشیه‌ای و شهرهای کم برخوردار با امکاناتی چون سالن سینما، سالن تئاتر، نگارخانه و فضای آموزشی می‌توان بخشی از این نقصان را جبران کرد.

محمدپور یکی از راههای جذب سرمایه‌گذار در حوزه‌ فرهنگ و هنر را پیش بینی مشوق‌هایی در این حوزه دانست و گفت: سرمایه‌گذاری در طرح‌های کوچک فرهنگی و هنری چون زودبازده هم هست هم برای دولت و هم برای سرمایه‌گذار توجیه دارد و در این راستا در اسناد بالادستی مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شده است.

اشکال مختلف سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر و مشوق‌های قانونی سرمایه گذاری و ضرورت شناسایی و مناسب سازی فضاهای موجود در اختیار بخش‌های دولتی و غیردولتی برای کاربر فرهنگی و هنری ازجمله مسائلی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.