مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اولویت این وزارتخانه در استان‌ها تقویت جایگاه انجمن‌ها با هدف کشف استعدادهای هنری است.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، علی غیاثی ندوشن عصر دوشنبه در حاشیه بازدید از انجمن‌ها و مکان‌های فرهنگی هنری شهر سمنان در گفت‌وگو با ایرنا به نگاه ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان‌ها اشاره کرد و افزود: تمرکززدایی از پایتخت و واگذاری اختیارات و امکانات عادلانه به استان‌ها از برنامه‌های وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی است که می‌تواند به شناخت ظرفیت‌ها و استعدادهایی که در شهرستان‌های این مرز و بوم وجود دارد کمک کند.

وی در این بازدید با ابراز خرسندی از پویایی و پیشرفت انجمن سینمای جوانان سمنان نسبت به دیگر انجمن‌های هنری گفت: امیدواریم در انجمن‌های دیگر نیز با حمایت‌های ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد پیشرفت در تمامی بخش‌های هنری باشیم زیرا پویایی انجمن‌های هنری باعث حمایت از هنرمندان و انگیزه برای هنرجویان خواهد بود.

او با اشاره به برنامه دولت در زمینه حمایت از مشاغل خانگی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با پیشنهاد مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گذرگاه‌های فرهنگ و هنر در شهرهای ایران راه اندازی خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: هنرمندانی که در بازارچه هنرمندان با طراحی گذرگاه فرهنگی استقرار پیدا کنند تسهیلات ویژه‌ای را توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت خواهند کرد و ایجاد این گذرگاه‌ها در بافت های قدیمی شهر با همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری‌ها، اداره‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امکان پذیر خواهد بود.

غیاثی تشریح کرد: این بازارچه‌ها معمولاً گذرگاهی در بافت سنتی شهرها خواهند بود و در آن نگارخانه، کتابخانه، سالن‌های کوچک نمایش، کارگاه‌های سفال و سرامیک، اجراهای تئاتر خیابانی و کارگاه‌های عملی هنرهای تجسمی به صورت پویا و با هدف درآمد زایی هنرمندان حضور خواهند داشت.

مدیر کل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: گذرگاه فرهنگ و هنر در شهرهای یزد، کاشان، نجف آباد و اردبیل راه اندازی شده است که علاوه بر رونق اقتصادی هنرمندان، زیبایی شهر را در آن محل دو چندان کرده است و شهر سمنان نیز با توجه به بافت قدیمی و ظرفیت‌های هنرمندان در حوزه‌های مختلف، می‌تواند برای ایجاد گذرگاه فرهنگ و هنر اقدام کند.