به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز طرح تجمیع مؤسسات ۳۶گانه این وزارتخانه خبر داد.

مدتی است طرح ساماندهی انجمن‌ها و مؤسسات تابعه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ازجمله ساماندهی انجمن‌ها و مؤسسات تابعه معاونت امور هنری این وزارتخانه ارائه و از سوی رسانه‌ها و مراجع مختلف پیگیری و دنبال می‌شود تا اینکه پس از طی مراحل کارشناسی و بر اساس مصوبه شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مؤسسات تابعه معاونت هنری به دو موسسه تقلیل یافت.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال حاضر ۳۶ موسسه تابعه در بخش‌های مختلف دارد که اجرای این مصوبه گام بلندی در جهت بهره‌وری و انسجام بیش‌ازپیش این مؤسسات ارزیابی می‌شود.

با ارائه طرح پیشنهادی ساماندهی انجمن‌ها و مؤسسات تابعه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شورای معاونان این وزارتخانه و تصویب آن، همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه با توجه به مصوبات آخرین جلسه شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که با حضور سید عباس صالحی برگزار شد، اهداف، رویکردها، راهبردها و همچنین الزامات این ساماندهی را تشریح کرد.

 

تجمیع مؤسسات معاونت هنری در دو موسسه

وی در گفت‌وگویی با اعلام این خبر که بر اساس مصوبه شورای معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسات تابعه معاونت امور هنری به دو موسسه تقلیل یافته است، گفت: از تجمیع و ساماندهی مؤسسات و انجمن‌های تابعه معاونت امور هنری، بنیاد فرهنگی هنری رودکی و موسسه هنری دیگری شکل می‌گیرد.

امیرزاده درعین‌حال تأکید کرد: بررسی‌های کارشناسی در سطوح مختلف برای این اقدام انجام‌شده و مراحل نهایی آن در کارگروه ساماندهی مؤسسات معاونت هنری نهایی و اجرایی خواهد شد.

 

صیانت از معیشت کارکنان خط قرمز طرح‌های ساماندهی است

وی در ادامه با اشاره به اینکه صیانت از معیشت و وضعیت کاری کارکنان مؤسسات و انجمن‌های تقلیل یافته خط قرمز این طرح‌ها و مورد تأکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، ادامه داد: طرح‌های ساماندهی به‌گونه‌ای اجرا می‌شود که خللی در وضعیت معیشتی کارکنان به وجود نمی‌آورد.

 

بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌ها، منابع و اموال منقول و غیرمنقول مؤسسات در اجرای طرح‌ها

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این طرح‌ها تأکید دارد از ظرفیت‌ها، منابع و اموال منقول و غیرمنقول مؤسسات باهدف اجرای مطلوب طرح استفاده بهینه و مطلوب صورت پذیرد.

 

هدف؛ افزایش بازدهی و ارتقای بهره‌وری مؤسسات و انجمن‌های تابعه

امیرزاده درباره اهداف این طرح گفت: افزایش بازدهی، ارتقای بهره‌وری و کارآیی مؤسسات و انجمن‌های تابعه، ایجاد ساختار و روش بهینه انجام فعالیت‌ها، سازمان‌دهی و استفاده مطلوب از منابع موجود و کاهش هزینه‌های مدیریتی و بالاسری مؤسسات تابعه ازجمله اهداف این طرح است.

وی چابک سازی تشکیلات و فرآیندها، فراهم آوری امکان نظارت و کنترل یکپارچه و فراگیر به‌ویژه در حوزه‌های مالی را از دیگر اهداف طرح ساماندهی انجمن‌ها و مؤسسات تابعه در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد.

 

ایجاد انسجام و هماهنگی از رویکردهای مهم طرح به شمار می‌آید

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره رویکردها و راهبردهای این طرح گفت: ایجاد انسجام و هماهنگی، اصلاح ساختارها، ضابطه‌مندی و شفافیت، شناسایی و کنترل مخاطرات و تنش‌ها و پرهیز از ایجاد اختلال در فعالیت‌های جاری ادارات کل و مؤسسات زیر نظر ازجمله رویکردها و راهبردهای این طرح است.

وی در ادامه به الزامات طرح ساماندهی انجمن‌ها و مؤسسات تابعه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد و افزود: طرح‌های ساماندهی مؤسسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تأکید و حمایت شورای معاونان این وزارتخانه است و شناسایی دقیق، برنامه‌ریزی، مدیریت و ارزیابی ریسک در مراحل مختلف در زمره الزامات این طرح به شمار می‌آید.

امیرزاده گفت: شناسایی، برنامه‌ریزی، مدیریت و توجه به معیشت ذینفعان و پیاده سازی و کارهای مدیریت پروژه و تمرکز بر آن، رعایت الزامات حقوقی، قانونی و همچنین تعیین تکلیف حساب‌ها، تعهدات، اموال و دارایی‌های تمامی مؤسسات قبل از هرگونه اقدام از دیگر الزامات این طرح محسوب می‌شود.

 

سایر معاونت‌های تخصصی وزارتخانه در حال ارائه طرح تجمیع مؤسسات تابعه خود هستند

وی در پایان تأکید کرد: معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نخستین معاونت تخصصی است که این طرح را اجرا می‌کند و طرح تجمیع و ساماندهی مؤسسات سایر معاونت‌های تخصصی پس از بررسی کارشناسی در کارگروه مربوطه برای طرح و تصویب نهایی به شورای معاونان ارائه خواهد شد.