وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین آغاز به کار موسسه فرهنگ و هنر در محیط مجازی گفت: ضرورت تولید و نشر بومی و توانمندسازی فعالان فرهنگی، هنری و رسانه ای در محیط مجازی بسیار جدی تر شده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر «موسسه فرهنگ و هنر در محیط مجازی با نام اختصاریِ (موسسه فهم)» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز به کار کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین که با حضور اعضای هیأت امنای موسسه برگزار شد، با اشاره به این که اهمیت حوزه مجازی برای همه جدی است، تاکید کرد: هرچه جلوتر می رویم (به ویژه در شرایط پساکرونایی) ضرورت تولید و نشر بومی و توانمندسازی فعالان فرهنگی، هنری و رسانه ­ای در محیط مجازی بسیار جدی تر شده است.

وی همچنین با اشاره به برنامه تحول برای ارتقای نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای مجازی، افزود:  بی تردید در ادبیات جدید حکمرانی به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر، دستگاه ­های حاکمیتی باید به بازتعریف خود بپردازند و در این میان اندیشیدن به موسساتی که در بروکراسی ­های مرسوم سازمان ­های سنتی گرفتار نباشند، بسیار تعیین کننده است.

صالحی در عین حال تصریح کرد:  بر همین اساس، با پیشنهادی که از سوی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه­ های دیجیتال مطرح شد، موسسه فرهنگ و هنر در محیط مجازی شکل گرفت.

صالحی افزود: بنا به آنچه در اساسنامه این موسسه آمده، می­توان دو هدف مهم را برای آن تعریف کرد: اول کمک به گسترش و اعتلای محتوای ایرانی اسلامی در فضای مجازی و دوم توسعه کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه­ ای بر بسترهای مجازی.

وی در پایان گفت: امیدوارم با ترکیب اشخاص حقیقی و حقوقی هیات امنای این موسسه و نیز با اتکای به ظرفیت­ ها و فعالان خلاق کشور، در آینده شاهد موسسه­ ای نوین و توانمند در حوزه فضای مجازی کشور باشیم.

گفتنی است، با توجه به نقش و تأثیر تحولات فضای مجازی در تولید، نشر و مصرف فرهنگی، هنری و رسانه­ای و ضرورت توانمندسازی و ساماندهی فعالان گسترش فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی در محیط­ ها و بسترهای مجازی، «موسسه فرهنگ و هنر در فضای مجازی» با مأموریت «گسترش تولید، نشر و مصرف فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی در بستر سکوها و کارافزارهای دیجیتالی و محیط­ های مجازی»، در قالب موسسه ­ای غیرانتفاعی و غیردولتی فعالیت خود را آغاز کرد.