به گزارش مرکز روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، در متن پیام سیدعباس صالحی آمده است:

 

«به نام خداوند مهر و دانایی

کتاب پدیده شگفت­ انگیز و اعجازگر همه دوران­ ها است؛ بشر دانش خود را با کتاب ثبت و منتقل کرده و کتاب در هر تمدنی چراغ راهنما و حافظ میراث معنوی و فرهنگی آن بوده است. به گواهی تاریخ تمدن­ هایی که در آنها رابطه بین کتاب و انسان­ ها گسسته شد، به بوته فراموشی سپرده شدند و  و جوامعی که کتاب به عنوان نقشه راه در آن ارج­ نهاده شد، رشد و تعالی یافتند.

در جهان امروز نیز بر این باوریم که کتاب، محور نوآوری­ های شروع سده جدید بوده و محتوای مورد نیاز همه آنها با ذهن خلاق نویسندگان پدید آمده است. به بیان دیگر کتاب هم محتوا را تامین می­ کند و هم چرخه­ های اقتصادی صنایع فرهنگی را به گردش در می­ آورد.

نقش کتاب در ارتباطات میان نسلی و میان فرهنگی نیز بسیار برجسته است؛ به ­گونه‌ای که در گستره سرزمینی ایران و جهان ایرانی، هرآنچه به مفاهیم دینی، هویتی و فرهنگی توجه شده، جملگی به مدد کتاب از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته و زمانی که به نام پدیدآوران این محتوای غنی ملی نظر می­ افکنیم،در می­ یابیم که از اقوام گوناگون و جای­ جای این خاک پهناور در انتقال و تعالی این مهم، کوشش­ های کم نظیری انجام شده است.

اکنون که به برکت خون شهیدان این سرزمین و انفاس قدسی امام راحل و هدایت­ های مقام معظم رهبری «مدظله­ العالی» گام دوم انقلاب اسلامی را مستحکم­ تر و با عزمی راسخ­تر برمی­ داریم، نیک ­می­دانیم که برای خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی، بی ­حضورکتاب پیشرفتی حاصل نخواهد شد و برای ایجاد آینده­ ای روشن برای نسل ­های بعدی، کتاب­ های خوب، آگاهی و توانایی جوانان آینده­ ساز این ملک را افزایش داده و جامعه را به کمال و سعادت خواهد رساند.

به رغم همه مشکلاتی که کشور عزیزمان در سه سال اخیر با آن ها مواجه شده، از تحریم­ های ناجوانمردانه آمریکا تا بیماری فراگیر کرونا و اثرات سوء آن بر اقتصاد کشور که فرهنگ و کتاب و پدیدآوران ارجمند آن نیز از این آسیب برکنار نبوده ­اند، هرچند آهست ه­تر اما مستحک م­تر به راه خود ادامه می­ دهیم. چرا که روح فرهنگ­ پرور ایرانی هیچ گاه در بحران­ ها متوقف نشده، و هم­چنان فرهنگ و کتاب پویا، زنده و پایدار است.

در بیست­ و هشتمین سال از برگزاری هفته کتاب، تمامی تلاش­ های خالصانه ­ای را که از سوی نهادها، انجمن­ ها و صنوف و نیز پدیدآوران کتاب در این سال­ ها شکل گرفته ارج می­ نهیم و خود را وام­دار کتاب، این انیس و دوست بی­ صدا، اما پر محتوا می ­دانیم. پس برای تکریم قلم و اندیشه گردهم می­ آئیم، هم اندیشی می­ کنیم و نسبت به رفع مشکلات، با تلاش مضاعف به یاری فرهنگ و اندیشه می­ شتابیم.»