وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه در طول ۴۰ سال انقلاب واگذاری هنر به بخش خصوصی بسیار تأثیرگذار بوده است، گفت: باید مردم را در امور فرهنگی کشور سهیم کنیم.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، سید عباس صالحی بعدازظهر پنج‌شنبه در نشستی با مدیران مسئول مؤسسات فرهنگی و هنری شهرستان‌های گرمسار و آرادان به میزبانی فرهنگسرای تابان گرمسار ضمن بیان اینکه بخش خصوصی فرهنگی کشور در تجربه ۴۰ ساله پس از انقلاب بسیار تأثیرگذار بوده است، اظهار داشت: باید در واگذاری امور به مردم اهتمام داشته باشیم زیرا هرقدر مردم در این امور سهیم باشند، همان میزان شاهد تأثیرگذاری بیشتر فرهنگ در سطح کشور خواهیم بود.‌

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح سینما امید را طرحی برای حمایت از شهرهای بدون سینما ذکر کرد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که مؤسسات تک منظوره و چندمنظوره و نهادها با تعامل یکدیگر می‌توانند برنامه‌ریزی فرهنگی و هنری داشته باشند اظهار داشت: همان‌طور که بخش خصوصی در بخش اقتصادی با دولت تعامل دارد، مؤسسات و کانون‌های فرهنگی و هنری نیز قرار است در کنار هم باشند اما نباید حس شود که این همان اداره فرهنگ و ارشاد است و به این معنی است که مردم حس کنند افرادی از جنس خودشان کارها را انجام می‌دهند و باید بخش مردم محور آن دیده شود.

صالحی تاکید کرد: تجربه نشان می‌دهد زمانی که کارها دولتی می‌شود تاثیرگذاری آن‌ها کمتر می‌شود به‌خصوص در حوزه فرهنگ که جنس لطیف دارد و می‌تواند در استمرار هنر تاثیرگذار باشد.

وی بابیان این‌که به حوزه فرهنگ نیز می‌توان با نگاه اقتصای نظر کرد و این به معنی تجاری‌سازی نیست گفت: اقتصاد فرهنگ باید پویا شود و اینکه مؤسسات با کارآفرینی همراه شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: حوزه حاکمیت و دولت تمام سعی خود را می‌کند که به فرهنگ تسهیلات بیشتری بدهد تا حوزه فرهنگ ارزش‌آفرین و اقتصاد آفرین باشد و دولت هم باید تسهیل گر باشد.

صالحی با اشاره به این‌که کانون‌های فرهنگی و مؤسسات در حوزه آسیب‌های اجتماعی فعالیت خوبی دارند گفت: در این بین ما خط اتصال هستیم یا در کارآفرینی فرهنگی می‌توانیم همراه باشیم و هر چه نیروهای مردمی همراه باشند موجب فرهنگ‌سازی بیشتر می‌شود.

وی افزود: برنامه‌ای برای ارائه تسهیلات توسط صندوق کارآفرینی امید و بانک آینده داریم تا تسهیلات حداقلی به موسساتی که زمینه‌ای کاری داشته باشند داده شود تا از آن‌ها حمایت شود.

صالحی ابراز داشت: گرمسار به علت نزدیکی به تهران منطقه معین اقتصادی است و می‌تواند از جنبه فرهنگی هنری نیز معین باشد و هر چند این شهرستان در فرهنگ نیز ممتاز است و این ممتازی بیش از این می‌تواند باشد.