به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، که در قالب برنامه نوروزی بهار نارنج با مردم ایران سخن می گفت در پاسخ به پرسش مجری این برنامه مبنی بر این‌که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چقدر با کتاب مأنوس است، بیان کرد: شاید به دلیل مسئولیت‌هایی که دارم فرصت زیادی برای مطالعه مستمر ایجاد نشود، ولی اغلب کتاب‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی منتشر می‌شوند را می‌بینم.

علاقه‌مند به موسیقی اصیل و سنتی هستم

اسماعیلی به دوران ابتلای به کرونای خودش اشاره کرد و افزود: بهمن‌ماه سال گذشته در مدتی که به علت ابتلا به بیماری کرونا در منزل حضور داشتم، هر شب کتاب می‌خواندم و به فرزندم نیز مطالعه را توصیه می‌کردم.

رییس شورای هنر درباره سلیقه خود در انتخاب موسیقی نیز اظهار داشت: به‌طور کلی به موسیقی اصیل و سنتی و فولکلور علاقه‌مندم. اما با آثار بسیاری از خوانندگان جدید نیز در کنار خوانندگان قدیمی آشنایی دارم و محسن چاوشی و حجت اشرف‌زاده ازجمله خوانندگان خوب نسل جدید هستند.

به گفته وی، سرود های انقلابی مربوط به دهه‌های گذشته هم برای وی جذاب هستند.

وی همچنین با اشاره به استعدادهای بسیار در میان بازیگران سینما، تلویزیون و تئاتر ایران، از پرویز پرستویی به‌عنوان یکی از بهترین بازیگران ایرانی نام برد و فیلم ملاقات خصوصی را آخرین فیلمی عنوان کرد که به تماشای آن نشسته است.

علاقه به معلمی 
اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که «اگر وزیر نمی‌شدید، دوست داشتید در چه حرفه و کاری به فعالیت بپردازید»؟، گفت: من استخدام دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی این دانشگاه هستم. اگر مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را نداشتم، در فضای دانشگاه با دانشجویان بیشتر در ارتباط بودم. کار معلمی را دوست دارم.

 سعی کردم تحت‌فشار تصمیم نگیرم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سخت‌ترین روزهای کاری‌اش در دوران پذیرش مسئولیت این وزارتخانه، افزود: همواره سعی کردم تحت‌فشار تصمیم نگیرم و به این جهت روزهای چندان سخت با مشکل غیرقابل حل نداشتیم. البته روزهایی وجود داشته که با بحران‌های کوچکی مواجه شدیم، ولی در کل روزهای خیلی سختی نداشتیم.

تاکید بر غنیمت شمردن فرصت ها

وی همچنین با تأکید بر غنیمت شمردن فرصت‌ها، گفت: همیشه جلوی خودم ساعت شنی را تصور می‌کنم که معکوس شده و زمان بی‌وقفه در حال سپری شدن است. فرصت‌ها زود می‌گذرند و احساس می‌کنم حق ندارم فرصت‌ها را تلف کنم.

نظر وزیر ارشاد درباره هنرمندان ممنوع‌الکار چیست؟

اسماعیلی همچنین در پاسخ به اینکه برخی هنرمندان سال‌هاست ممنون الکار هستند به طوری که سه نسل از هنرمندان بعد از آنها آمده‌اند اما همچنان این هنرمندان ما اجازه فعالیت ندارند؟ گفت: ما هنرمندان بسیار داشتیم که قبل از انقلاب کار می‌کردند و بعد از انقلاب به صف انقلابیون پیوستند در بسیار از نقش‌ها در فیلم‌ها و سریال‌ها هم بازی کرده‌اند. چه فرقی می‌کند هنرمندان خارج از کشور هم مانند همین هنرمندان اگر مشکل خاصی نداشته باشند می‌توانند در ایران نیز فعالیت کنند.

اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیاردی به صندوق اعتباری هنر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درادامه سخنان خود یکی از اتفاقات خوب سال ۱۴۰۰ برای اصحاب فرهنگ و هنر به‌ویژه جامعه هنری را اختصاص اعتبار ۵۰۰ میلیاردی به صندوق اعتباری هنر با پیگیری این وزارتخانه و دستور ویژه آیت الله سید ابراهیم رییسی رئیس‌جمهور، اشاره کرد و گفت: این رقم برای اولین بار در مقایسه با دوره های قبل و سال های گذشته انجام گرفته است که به صورت تسهیلات و بسته های حمایتی توسط صندوق اعتباری هنر در اختیار اصحاب فرهنگ،هنر و رسانه قرار گرفته و همچنان ادامه دارد.

مرتب پیگیر تحولات فضای مجازی هستم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین درباره لزوم توجه به بحث فضای مجازی و اهمیت این موضوع، توضیح داد: خواه ناخواه باید از فضای مجازی اطلاعات داشته باشیم و در حد امکان و فرصت در این فضا حضور یابیم. به‌طور مرتب پیگیر تحولات فضای مجازی هستم.

عقب‌افتادگی در بخش اقتصاد هنر جبران می شود

وی درباره پرداختن به بخش‌های مختلف حوزه فرهنگ و هنر برای جبران کاستی‌ها در مدت حضور خود در رأس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: تلاش کردیم همه حوزه‌ها دیده شود، ولی دوست دارم عقب‌افتادگی در بخش اقتصاد هنر را به‌صورت ویژه جبران کنیم. همچنین لزوم توجه جدی به موضوعاتی همچون نوشت‌افزار، بازی‌ها و ملزومات حوزه کودک و نوجوان احساس می‌شود. این حلقه از ایده تا مصرف باید به‌طور کامل رصد و پیگیری شود.

اسماعیلی در قسمت دیگری از گفت‌وگوی نوروزی خود، در زمینه توجه به مقوله زبان و ادبیات فارسی که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز است، درباره موضوع نامگذاری مشاغل و اصناف با محور قرار دادن زبان فارسی، توضیح داد: چهار بخش به‌صورت ویژه در این زمینه همکاری داشته و کار اجرایی انجام می‌دهند؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، شهرداری‌ها و اماکن.

۸۰ درصد صنعت چاپ تا ۱۴۰۲ بومی می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اینکه شما در هفته کتاب گفتید سال آینده سعی می‌کنید صنعت چاپ را بومی کنید. چقدر به تحقق این امر امیدوارید؟ پاسخ داد: سعی ما بر این است و بسیار امیدواریم با فراهم کردن زمینه‌ها و زیرساخت‌ها تا سال ۱۴۰۲ تا ۸۰ درصد صنعت چاپ را بومی کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که تلخ‌ترین روز سال ۱۴۰۰ برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چه روزی بوده، گفت: از نظر من تلخ‌ترین روز سال گذشته، آن روزی بود که تعداد فوتی‌های ناشی از کرونا به عدد ۷۰۰ رسید که بسیار دردناک و ناراحت‌کننده بود.

تلاش می‌کنم در جمع مردم حضور داشته باشم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قسمت دیگری از این گفت‌وگوی صمیمانه، درباره پرداختن به خانواده و حضور در اجتماع و بین مردم عادی جامعه، بیان کرد: خانواده همیشه اولویت من بوده و سعی می‌کنم در هر فرصتی که ایجاد می‌شود، ساعاتی را با خانواده به ورزش و فراغت بگذرانم. همچنین تلاش می‌کنم در مساجد به‌ویژه مساجد پایین شهر حضور پیدا کرده و گاهی سخنرانی کنم و در جمع مردم باشم. ارتباط زیادی با مردم دارم که البته این را کافی نمی‌دانم.

اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که چه نمره‌ای به عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۴۰۰ می‌دهید، گفت: نمره وزارتخانه در سالی که گذشت را باید رئیس جمهور، مجلس و به‌ویژه صاحبان اصلی آن یعنی مردم بدهند.

برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به‌صورت حضوری 

وی همچنین با اشاره به نقشه‌های دشمنان ایران برای خدشه وارد کردن به فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی، بیان کرد: در مقابل تمدن ایرانی-اسلامی، یک تمدن رقیب داریم که در حال تحلیل الگوهایش است و بیش از هر حوزه‌ای، حوزه فرهنگ و ارزش‌ها را نشانه گرفته است. باید در این زمینه هوشیارانه عمل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش پایانی، ضمن آرزوی تندرستی، موفقیت و به سرانجام رسیدن همه آرزوهای خوب مردم برای سال جدید، برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به‌صورت حضوری پس از دو سال را خبری خوش در سال جدید برای مردم اعلام کرد.

گفتنی است تکرار این گفتگو روز ۶ فرودین ماه ساعت ۱۲.۴۵ دقیقه از شبکه خبر پخش خواهد شد.