معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌سختی و زیان‌آور بودن شغل خبرنگاری اشاره کرد و گفت: خبرنگاران بیش از دیگران در معرض خطر هستند چراکه گاهی اعلام اتفاقات با منافع اشخاص در تعارض قرار گرفته و همین مسئله باعث می‌شود که بدانیم پایبندی به وجدان و رسالت خطیر در این حرفه بیش از سایر مشاغل حائز اهمیت است.

لادن حیدری در نخستین گردهمایی مشترک خبرنگاران ستادی و استانی خبرگزاری شبستان در مجتمع فرهنگی باغ زیبای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه حرفه خبرنگاری حرفه‌ای جریان‌ساز است، گفت: کلیشه‌ها، حاشیه‌ها، حذف واقعیت‌ها، ذکر مدح و ثنای بی‌رویه از اشخاص، تجارت خبر و… حدود و اصول حرفه‌ای خبرنگاری را زیر سوال می‌برد.

 

حرفه خبرنگاری حرفه‌ای جریان ساز است

وی با اشاره به اینکه حرفه خبرنگاری حرفه‌ای جریان ساز است، گفت: تحولات در جریان‌های سیاسی به گزارش یک خبرنگار است که انعکاس می‌یابد و این قابل تامل است که یک خبرنگار قلمش جریان ساز باشد.

حیدری تصریح کرد: خبرنگار رابط میان مردم و دولتمردان است و بر اساس تیزبینی و نوع نگاهش قلم می‌زند. بسیاری از تصمیمات بر اساس قلم و گزارش خبرنگار شکل می‌گیرد درواقع خبرنگار حقوقی بر گردن دولت دارد.

 

خبرنگار وجدان بیدار ملت است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: خبرنگار وجدان بیدار ملت است انتظارات مردم را می‌بیند و گزارش می‌کند.

وی ادامه داد: خبرنگار نگهبان قانون است و همیشه در صحنه‌های سخت و رویدادها و اتفاقات تلخ و شیرین کشور این خبرنگاران هستند که با حضور در صف اول همه اخبار و رویدادها را منعکس می‌کنند مثل سیل، زلزله و فروریختن ساختمان پلاسکو  و …

حیدری بابیان اینکه خبرنگاران رسالت خود را همواره در کنار مردم بودن می‌بینند، ابراز کرد: خبرنگاران وقایع را ثبت می‌کنند و عملا این کار به معنای نوشتن تاریخ است بسیاری از اصلاحات تصمیمات سازنده و حتی تکمیل قوانین مرهون نگاه‌های تیزبین و گزارش‌های خبرنگاران است.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان کرد: همه می‌دانیم خبرنگار بیش از دیگران در معرض خطر است، چون گاهی گزارش‌ها و اعلام اتفاقات با منافع اشخاص در تعارض قرار می‌گیرد و همین مسئله باعث می‌شود که بدانیم پایینید به وجدان و رسالت در خبرنگاری بیش از سایر مشاغل حائز اهمیت است، چراکه ارتباط مستقیم با حق‌الناس دارد.

 

خبرنگاران باید به اصول حرفه‌ای پایبند باشند

وی تاکید کرد: حساسیت‌های این حرفه شاید در دیگر مشاغل دیده نشود، رسانه جایگاه ویژه‌ای دارد و خبرنگار باید به این جایگاه پایبند باشد. حذف کلیشه‌ها، پرهیز از حاشیه‌ها، حذف واقعیت‌ها، ذکر مدح و ثنای بی‌رویه از اشخاص، تجارت خبر و … حدود و اصول حرفه‌ای خبرنگاری را زیر سوال می‌برد و خبرنگار باید به این اصول پایبند باشد.

حیدری بابیان اینکه آموزش و مهارت‌آموزی در حرفه خبرنگاری از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: خبرنگار بدون این دو مولفه نمی‌تواند ایده آل باشد. بخشی از این آموزش مرهون تلاش‌های شخص خبرنگار است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جایگاه مهم خبرگزاری شبستان خاطرنشان کرد: این رسانه با توجه به اینکه در کنار مجموعه ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و نیز در دل مسائل مذهبی فعالیت دارد پایبندی به اصول دینی در آن بیش از رسانه‌های دیگر است.