به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  حسن زائری‌لطف با اشاره فعالیت‌های فرهنگی گسترده معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ایام کرونا و حمایت از فضاهای فرهنگی دانشگاه‌ها گفت: در سه‌ماهه گذشته با مساعدت‌های معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت توانستیم کمک‌های ۳۰ میلیارد ریالی به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی اختصاص دادیم.

زائری‌لطیف افزود: تاکید داشتیم تا این مبلغ تنها بابت تجهیز فضای تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌هایی که در اختیار دانشجویان قرار دارد صرف شود و لازم است دانشجویان ما بدانند که تجهیز فضاهای فرهنگی آن‌ها دغدغه وزارتخانه است.

وی با اشاره به این که لازمه حضور در فعالیت‌های فرهنگی فراهم کردن عرصه و بسترهای مناسب برای فعالیت‌ است افزود: در فاز اول با پیگیری‌ها توانستیم ۳ میلیارد تومان به ۶۰ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کمک کنیم. از ۳ میلیارد کمکی که به دانشگاه‌ها ترتیب دادیم به هر دانشگاه ۵۰ میلیون تومان می‌رسد و قاعدتا این مبلغ متناسب با ساخت فضاهای فرهنگی نیست. ما در نظر داشتیم فضاهای موجود فرهنگی را از این طریق تجهیز کنیم تا برای ساخت و ساز مورد به مورد تصمیماتی بگیریم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت اظهار داشت: طبق گزارش‌هایی که به صورت تصویری و مکتوب از دانشگاه‌ها دریافت کردیم متوجه شدیم که در این مدت اقدامات خوبی برای تجهیز فضاهای فرهنگی صورت گرفت و. خوشبختانه این بودجه در جای خودش صرف شد. تعدادی از دانشگاه‌ها به خرید تجهیزاتی چون کامپیوتر، پرینتر، اسکنر برای نهادهای دانشجویی اقدام کردند. در این راستا همچنین چند دانشگاه علوم پزشکی مانند دانشگاه‌های گراش، بوشهر و اهواز  به ساخت خانه‌های فرهنگ اقدام کردند. ما نیز مبالغ بیشتری به چنین دانشگاه‌هایی اختصاص دادیم تا فضاهای فرهنگی در این مراکز تجمیع و محل مناسبی برای نهادهای دانشجویی آن‌ها ایجاد شود.

زائری‌لطف درباره حمایت از ساخت فضاهای فرهنگی عنوان کرد: باتوجه به الکترونیکی شدن فضای نشریات نیاز داریم که تجهیزات به روز صوتی و تصویری داریم که دانشجویان بتوانند پادکست، موشن گرافی و… تولید کنند. چندین دانشگاه در این زمینه اقدام کردند و چند دانشگاه نیز تجهیزاتی مانند میز و صندلی برای کانون‌ها و نهادهای دانشجویی خریداری کردند.

او فضای مستقل فرهنگی را اتاق فکر دانشگاه خواند و گفت: شاید عده‌ای تصور می‌کنند که با شیوع کرونا فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کاهش پیدا کرد اما در عمل این اتفاق نیفتاد و فعلان فرهنگی و دانشجویان علوم پزشکی در این ایام دست از فعالیت نکشیدند؛ آنهم در شرایطی که امکانات لازم در اختیارشان نبود. در این ایام ۱۴ جشنواره کشوری رقم خورد و اعتقاد داریم که به هیچ عنوان فعالیت‌های فرهنگی  دانشگاه‌های علوم پزشکی کمرنگ نشد. ما در کنار فعالیت‌های فرهنگی متوجه شدیم که باتوجه به صرفه‌جویی‌هایی که در بودجه‌های فرهنگی اتفاق افتاد فرصت خوبی در اختیارمان قرار گرفت تا این بودجه را برای تجهیز فضاهای فرهنگی دانشگاه‌ها صرف کنیم. برای اولین بار است که وزارتخانه برای تجهیز فضاهای فرهنگی ورود پیدا کرده است و این نگاه مرهون تلاش تمام عزیزان در معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی و شخص عالی مقام وزارت است که دغدغه جدی در حوزه فرهنگ دارد و همیشه از ما حمایت کردند. بناداریم زمانی که ویروس کرونا از کشور رخت بربست و دانشجویان وارد فضای دانشگاه شدند تفاوت محسوسی را در فضاهای فرهنگی مشاهده کنند.

وی فراهم کردن فضای فرهنگی درخور و توام با آرامش برای دانشجویان را دغدغه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دانست و گفت: گزارش‌های خوبی از دانشگاه‌ها برای تجهیز فضاهای فرهنگی دریافت کردیم و نحوه فعالیت آن‌ها را به دقت رصد کردیم. در روزهای آتی فاز دوم کمک به تجهیز فضاهای فرهنگی دانشگاه‌ها انجام خواهد شد.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت درباره ضرورت‌ گسترش فعالیت فرهنگی در فضاهای جدید عنوان کرد: هرچه امکانات بیشتری در اختیار دانشجویان قرار دهیم فضای بیشتر و مناسبتری را برای مشارکت آن‌ها فراهم می‌کنیم. تلاش داریم کیفیت کار فعالیت فرهنگی را بالا ببریم و در ضمن اتفاقات و نیازهای روز دانشگاه‌ها را رصد کنیم و متناسب با آن حمایت‌های خودمان را از آن‌هاانجام دهیم. امروزه فضای مجازی زمینه مناسبی برای گسترش فرهنگ است و مطئنا در دوران پساکرونا تمام فعالیت‌ها به سمت مجازی شدن حرکت می‌کنند و شیوه ارتباط گیری یا برگزاری کلاس‌ها تحت تاثیر کرونا قرار می‌گیرد. در این بین فعالیت‌های فرهنگی هم دستخوش مجازی‌تر شدن می‌شود. اگر بستر فضای مجازی ما در دانشگاه گسترش پیدا کند فعالیت‌های فرهنگی محدود به یک دانشگاه نخواهد شد و دربرگیری شبکه‌ای خواهد داشت. بدین منظور ما سامانه‌های مجازی مختلفی از جمله سامانه کانون‌ها، انجمن‌ها و رتبه‌بندی و دکه نشریات را تشکیل داده و کلاس‌های مجازی و کارگاه‌های تخصصی را بدین طریق برگزار می‌کنیم. تلاش داشتیم به دانشگاه ها این پیام را بدهیم که در این ایام کرونایی دغدغه فرهنگ و نهادهای دانشجویی برای ما مهم و قابل توجه است. امیدوارم این بستر زمینه‌ساز یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در زمینه فرهنگی قرار بگیرد.

به گزارش ایرنا،  مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت پیشتر از کمک ۳۰ میلیارد ریالی وزارت بهداشت به دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور برای تجهیز فضاهای فرهنگی درون دانشگاهی خبر داده بود. به گفته وی،  در بین نهادهای دانشجویی در سراسر کشور بالغ بر ۷۰۰ کانون فرهنگی، قریب به ۸۰۰ انجمن‌ علمی و ۱۶۸ تشکل سیاسی و ۱۲۰۰ نشریه وجود دارد. بعلاوه دبیرخانه حجاب و عفاف و اردوهای جهادی از جمله فعالیت‌های مرتبط با حوزه اداره کل فرهنگی است. این حجم گسترده از فعالیت‌های فرهنگی نیازمند تجهیزات و در اختیار داشتن فضاهای فیزیکی مناسب است.

معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همچنین با هدف توسعه فضاهای فرهنگی دانشگاه ها، به تازگی سامانه‌ای با عنوان “فضاهای فرهنگی در اختیار نهادهای دانشجویی”  طراحی کرد و در نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی درخواست کرد تا وارد پرتال معاونت شده و تجهیزات و فضاهای فیزیکی که در اختیار تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌ها قرار داده‌اند را به شیوه خوداظهاری بیان کنند.