به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی بعداظهر دوشنبه با هدایت‌الله جمالی‌پور استاندار قزوین دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، هدایت‌الله جمالی‌پور استاندار قزوین با ارائه گزارشی از وضعیت فرهنگی و هنری استان، از عملکرد اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به ویژه در ایام کرونا تقدیر کرد.

جمالی‌پور با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان در پیشگیری و مبارزه با کرونا گفت: مجموعه هنرمندان، خبرنگاران و اصحاب فرهنگ قزوین در بحران کرونا عملکرد قابل قبولی داشتند که شایسته تقدیر است.

استاندار قزوین خاطرنشان کرد: دولت در استان براساس ظرفیت‌های موجود و در حد توان خود از اقشار آسیب‌دیده حوزه فرهنگ و رسانه با اختصاص تسهیلات فرهنگی حمایت خواهد کرد.

وی افزود: مهمترین مشکلات استان قزوین در حوزه فرهنگ، در امور زیربنایی و زیرساخت‌ها است و اهالی فرهنگ و هنر و مردم استان از داشتن زیرساخت‌هایی چون کتابخانه مرکزی، تالار مرکزی فرهنگ و هنر، پردیس سینمایی، موزه و نگارخانه محروم‌اند که برای این منظور برنامه‌ریزی‌های بلند مدتی صورت گرفته و نیازمند کمک متولیان فرهنگی به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

جمالی‌پور با دعوت از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر به استان قزوین برای انجام همکاری‌های مشترک اعلام آمادگی کرد.

همچنین در این دیدار محمد حسین اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز گزارشی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فرهنگی و هنری استان ارائه و گفت: قصد داریم با همراهی استانداری امور زیربنایی حوزه فرهنگ را در استان قزوین تقویت و در این راستا تعیین تکلیف احداث کتابخانه مرکزی و تالار شهر قزوین، راه‌اندازی هنرستان هنرهای زیبا، توسعه و تقویت انجمن‌های فرهنگی و هنری، تعمیر و تجهیز مجتمع‌های فرهنگی، ایجاد سالن‌های تخصصی تئاتر(بلک باکس)، ایجاد نمایشگاه و موزه دائمی خوشنویسی در قزوین به عنوان پایتخت خوشنویسی ایران، راه‌اندازی اتاق گفت‌وگوی فرهنگ و اقتصاد، تقویت شورای فرهنگ عمومی و شورای اطلاع‌رسانی و شورای فضای مجازی، اجرای طرح سند توسعه فرهنگی استان و رصدخانه سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی استان، راه‌اندازی جشنواره‌های ملی در حوزه‌های فرهنگی، هنری و قرآنی و کمک به راه‌اندازی مرکز فناوری‌های نوین فرهنگ و هنر در قزوین را برای اولین بار در کشور در دستور کار قرار دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین با بیان مشکلات فرهنگی و هنری به ویژه در زیر ساخت‌های فرهنگی  استان خواستار توجه ویژه به استان قزوین شد.

در این دیدار سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن تقدیر از عملکرد استانداری و مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، همراهی و همیاری دکتر جمالی‌پور با حوزه فرهنگ در استان قزوین را سرمایه‌ای بزرگ قلمداد و بیان کرد: تقویت شاخص‌های فرهنگی و هنری در جامعه برای افزایش سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی و کاهش آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی و پیشرفت و توسعه، بالاخص توسعه فرهنگی نیازمند همدلی و هم آوایی و نگاه ویژه مدیریتی دارد که خوشبختانه این نگاه در استان قزوین وجود دارد.

صالحی با اشاره به ظرفیت‌های صنعتی و اقتصادی استان قزوین بر استفاده از این ظرفیت‌ها برای توسعه و تقویت حوزه فرهنگ تأکید و برای همکاری در توسعه فرهنگی استان در قالب انعقاد تفاهمنامه‌ای بین وزارتخانه متبوع و استانداری قزوین اعلام آمادگی کرد.