معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به بازدید ۳۶ هزار نفر در یک ماه از دو سینمای این شهر گفت: مردم کرمانشاه با سینما آشتی کرده‌اند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر به نقل از خبرگزاری مهر؛ مظفر تیموری در خصوص وضعیت سینما در استان اظهار داشت: هم‌اکنون در شهرستان کرمانشاه سه سینمای فعال آزادی، فرهنگ و بیستون را داریم که ظرفیت خوبی محسوب می‌شود.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: امسال یک سالن به سینما فرهنگ اضافه شد و موسسه سینما شهر در بحث تأمین تجهیزات آن کمک کرده است.

این مسئول با اشاره به موضوع اختصاص تسهیلات برای توسعه سینما در استان گفت: معمولاً پس از آماده‌سازی فضای موردنیاز، موسسه سینما شهر ۵۰ تا ۷۰ درصد در تأمین تجهیزات موردنیاز کمک می‌کند.

تیموری در خصوص اقدامات انجام‌شده برای توسعه صنعت سینما در سایر شهرستان‌های استان نیز بیان داشت: هم‌اکنون در ۷ شهرستان شرایط نمایش فیلم‌های سینمایی روی پرده فراهم شده است.

وی عنوان کرد: هم‌اکنون در شهرستان‌های صحنه، سنقر، هرسین، جوانرود، اسلام‌آباد غرب، گیلان غرب و قصر شیرین مردم می‌توانند به تماشای فیلم‌های سینمایی بنشینند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در این شهرستان‌ها، فضاهایی تعریف‌شده و تجهیزات سینمایی نیز استقرار یافته است تا مردم از این ظرفیت برای تماشای فیلم‌های سینمایی استفاده کنند.

این مسئول عنوان کرد: معمولاً در مجتمع‌های فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی یا شهرداری‌ها فضاهایی تعریف‌شده است تا به‌عنوان مکان سینمایی فضای لازم در اختیار مردم قرار گیرد.

 

ایجاد پردیس سینمایی در شهرستان اسلام‌آباد غرب /پوشش نیازهای سینمایی استان‌های غربی

با راه‌اندازی این پروژه تیموری با بیان اینکه هر استان باید پرجمعیت‌ترین شهرستان خود را برای ایجاد پردیس سینمایی معرفی کند، گفت: ما شهرستان اسلام‌آباد غرب را به این منظور انتخاب و به تهران معرفی کرده‌ایم تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

وی از کمک ۷۰۰ میلیون تومانی موسسه سینما شهر برای احداث این پردیس سینمایی خبر داد و ادامه داد: قرار شد خود شهرستان نیز زمینی را به‌صورت رایگان به این موضوع اختصاص دهد که این کار از سوی شهرداری اسلام‌آباد غرب انجام‌شده است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه تصریح کرد: شهرداری اسلام‌آباد غرب ۲ زمین را به این منظور معرفی کرد که یکی از زمین‌ها در محل یکی از پارک‌های اسلام‌آباد غرب انتخاب و به تهران معرفی شد تا بتوانیم این پردیس سینمایی را راه‌اندازی کنیم.

این مسئول تأکید کرد: اگر این سینما راه‌اندازی شود، می‌تواند استان‌های منطقه غرب را هم پوشش دهد.

 

درخواست بخش خصوصی برای ایجاد کافه سینما در کرمانشاه / ایجاد سینما توسط امور زندان‌ها

وی ایجاد این پردیس سینمایی در شهرستان اسلام‌آباد غرب را اتفاق خوبی برای استان برشمرد و بیان داشت: در بخش خصوصی نیز چند مورد مراجعه‌کننده برای ایجاد سینما داشتیم که یک مورد آن مربوط به یک متقاضی بخش خصوصی در چهارراه گلستان کرمانشاه است و درخواستی برای ایجاد کافه سینما داده بود که آن را مورد بررسی قرار دادیم، کمیسیون ماده ۵ برای آن تشکیل شد و به تهران معرفی کردیم که در صورت تأیید این سینما ایجاد شود.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه افزود: امور زندان‌ها نیز در این زمینه درخواست داشتند و مکانی را برای این موضوع معرفی کردند که برای آن نیز کمیسیون ماده ۵ تشکیل شده و آن را نیز به تهران معرفی کرده‌ایم و امیدواریم این اتفاق نیز برای این مکان که یک ضرورت است، رخ دهد و بتواند رونق پیدا کند.

وی به استقبال خوب مردم کرمانشاه از هنر سینما اشاره کرد و گفت: ما امسال برای اولین بار در فروردین ماه ۱۴ هزار نفر بازدیدکننده از سینما آزادی و ۱۲ هزار نفر بازدیدکننده از سینما فرهنگ داشتیم.

 

استقبال ۳۶ هزار نفر در یک ماه از دو سینمای کرمانشاه /مردم با سینما آشتی کرده‌اند

تیموری تأکید کرد: بازدید ۳۶ هزار نفر در یک ماه از دو سینمای مذکور اتفاق خوبی است و نشان می‌دهد مردم کرمانشاه با سینما آشتی کرده‌اند.

وی از سینما به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین هنرها یاد کرد و گفت: سینما اکنون یک هنر تأثیرگذار و نافذ و تعیین‌کننده است و می‌تواند بستر مناسبی را برای اجرای برنامه‌های مختلف فراهم کند.

 

برگزاری جشن روز سینما پس از محرم و صفر

این مسئول اشاره‌ای نیز به‌روز سینما داشت و گفت: امسال روز سینما با ماه محرم مصادف شده است و به این دلیل ما مراسم روز سینما را با تأخیر و پس از ایام محرم و صفر برگزار خواهیم کرد.

تیموری تصریح کرد: در مراسم تحت عنوان «جشن روز سینما» که در آینده برگزار می‌شود، بزرگداشت پیشکسوتان حوزه سینما را به همراه تجلیل از فعالان این حوزه خواهیم داشت.

وی یادآور شد: در سال ۷۹ که چهارمین جشن بزرگداشت بزرگان سینمای ایران برگزار شد، این روز به نام روز سینما نام‌گذاری شد و هر ساله در سراسر کشور جشنی به این مناسبت برگزار می‌شود.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه این روز را یکی از روزهای فرهنگی در کشور دانست و عنوان کرد: در مراسم روز سینما از شخصیت‌های هنری کشوری و بین‌المللی و نیز هنرمندان مطرح حوزه سینما در کرمانشاه تجلیل می‌شوند.

این مسئول یادآور شد: ما بازیگران و هنرمندان خوبی چون تورج اصلانی، آرش رصافی، لقمان خالدی، شهرام مکری و پیام عزیزی را در استان داریم و امیدواریم بتوانیم این مراسم تجلیل را با حضور این عزیزان همراه با پخش گوشه‌ای از آثار آن‌ها در حوزه سینما داشته باشیم. در این مراسم از هنرمندان جوان کرمانشاهی نیز تجلیل خواهد شد.