به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در نشست امضاء تفاهم‌نامه ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و صندوق اعتباری هنر که به منظور عضویت ۲۶هزار نفر از مدیران این کانون‌ها برای بهره‌مندی از فهما کارت (هنرکارت) این صندوق در محل این وزارتخانه برگزار شد، گفت: در دولت مردمی و انقلابی به دنبال مردمی‌سازی فرهنگ و هنر است البته با توجه به این نکته کلیدی که دولت در فضای فرهنگی و هنری مشارکت می‌کند تا فضای کنشگری فعالان مردمی را تقویت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حال حاضرفعالان فرهنگی و هنری در ۲۶هزار کانون فعال مساجد ، سازمان اوقاف و امور خیریه با امامزادگان و بقاع متبرکه و شبکه گسترده‌ای از کتابخانه‌ها  مشغول فعالیت هستند که از این رو ما با یک شبکه عظیم و گسترده روبرو هستیم که این شبکه مردمی فرهنگ قابل درک بوده و با علایق عاطفی، مذهبی و سنتی ما گره خورده اند.

اسماعیلی تاکید کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه داریم با به هم پیوسته کردن شبکه ها اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

عضوشورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تمام آنچه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری شاهدیم در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد قابل اجرا است، یادآور شد: درسفرهای استانی ام از نزدیک شاهد انگیزه مدیران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد هستم که باید به آن توجه کرد.

وی از راه‌اندازی یک کارگروه ویژه اقدام مشترک در مورد مجموعه‌های مردمی وزارتخانه از جمله سازمان اوقاف، نهاد کتابخانه‌ها، کانون‌های فهما و… خبر داد و افزود: باید در بین این مجموعه‌ها به یک برنامه مشترک برسیم و فضای مردمی‌سازی فرهنگ و هنر را به خوبی پشتیبانی کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: فضای فرهنگی و هنری در حال حاضر بسیار تسهیل شده است، برای نمونه در سفر رییس جمهور به یزد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از جمله مواردی بود که مورد توجه ایشان قرار گرفت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد برای وزارت‌خانه متبوع تصریح کرد: در گذشته شاید اقدامات این مجموعه به عنوان فعالیت‌های حاشیه‌ای تلقی می‌شد اما خوشبختانه مجموعه فهما خود را اثبات کرده و جزو کار اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می‌شود.

اسماعیلی با اشاره به اقدامات و خدمات خوب صندوق اعتباری هنر، اظهار داشت: این صندوق به دنبال کارهای توسعه‌ای است و علیرغم پشتیبانی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری به دنبال گسترش دایره شمول خود نیز است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه ، کاری که در خصوص «فهما کارت» در صندوق اعتباری آغاز می شود باید یک آمایش سراسری را هم به دنبال خود داشته باشد که این آمایش اطلاعاتی دقیق تنها باتوجه به زیرساخت‌های موجود ممکن است.

اسماعیلی ادامه داد: در وزارت‌متبوع ماموریت‌های زیادی را داریم که بخشی از آنها در حوزه‌های دینی همچون حج و زیارت، سازمان اوقاف و امور خیریه، ستاد فهما و معاونت قرآن و عترت وجود دارد و بخش دیگر آن در حوزه‌های فعالیت های فرهنگی و هنری در خارج از کشور رقم می‌خورد که خروجی همه‌ی این فعالیت‌ها باید تحقق شعار اصلی دولت یعنی برقراری عدالت فرهنگی باشد که کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد یکی از مهم‌ترین ابزار رسیدن به این شعار و ایده است چراکه از طریق کانون‌ها به همه جای کشور دسترسی خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه  از طریق کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد برقراری تسهیل خواهد شد، ابراز امیدواری کرد: ستاد فهما در این راستا اقدامات خوبی را داشته باشند و صندوق اعتباری هنر نیز چتر حمایتی خود را هم کامل‌تر و هم با تکنولوژی‌های بهتر و‌ برتر به منصه ظهور برساند.