مسئول ستاد برنامه‌های فرهنگی المپیک ۲۰۲۰ هدف آر تشکیل این ستاد را کمک به تقویت انسجام و همبستگی ملی در حمایت از کاروان ایران به توکیو عنوان کرد و گفت: همچنین فعالیت‌های ستاد در سه محور و در ۲ بخش داخلی و بین‌المللی دنبال می‌شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، امین عارف نیا در گفت‌وگو با ایرنا به تشریح برنامه‌های ستاد فرهنگی المپیک توکیو پرداخت و گفت: با توجه به اهمیت بازی‌ها و با تصمیم رئیس کمیته ملی المپیک مقرر شد ستاد فرهنگی المپیک توکیو باهدف کمک به تقویت انسجام و همبستگی ملی در حمایت از کاروان ایران راه‌اندازی شود که این موضوع اوایل اردیبهشت امسال در نشستی با حضور رئیس کمیته ملی المپیک و سفیر ایران در ژاپن مطرح و توافق شد تا ستادی برای مدیریت برنامه‌های فرهنگی تشکیل شود.

وی ادامه داد: به همین منظور این ستاد برنامه‌های خود را در سه محور فعالیت‌های فرهنگی هنری، تبلیغات و ساماندهی هوادارن طراحی و برنامه‌ریزی کرده که سه هفته گذشته نیز تفاهم‌نامه‌ای بین کمیته ملی المپیک و مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به امضا رسید و با حکم «سید رضا صالحی امیری» مسئولیت این کار به من سپرده شد.

مسئول ستاد فرهنگی المپیک ۲۰۲۰ درباره حیطه فعالیت‌های کاری این ستاد توضیح می‌دهد: بر مبنای تفاهم‌نامه مبادله شده برنامه‌های فرهنگی هنری، تبلیغاتی و هواداری پس از طراحی در ستاد فرهنگی به تصویب ستاد بازی‌ها و هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک خواهد رسید.

عارف نیا افزود: در گام نخست درباره نام، شعار، نماد و رنگ با کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه فرهنگ و تمدن و پیشکسوتان حوزه تبلیغات مشورت و پیشنهادها به کمیته ملی المپیک ارسال شد. همچنین پس از تصویب این پیشنهادها موضوع شعار، نماد و رنگ نهایی و به فراخور آن کمپین تبلیغاتی طراحی خواهد شد.

مدیرعامل مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر در تکمیل این بخش از توضیحات خود می‌گوید: البته برنامه‌های فرهنگی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ در ۲ بخش داخلی و خارجی دنبال می‌شود که برنامه‌های داخلی باهدف ایجاد شور ملی قبل از المپیک در دست تدوین است البته توفیق در این عرصه به برنامه فرهنگی و هنری یکپارچه نیازمند است.

مسئول ستاد برنامه‌های فرهنگی المپیک توکیو گام دوم فعالیت‌های این ستاد را طراحی رویدادها و برنامه‌های مختلف در کشور میزبان عنوان کرد و افزود که این بخش با حضور هواداران برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران و ایجاد شور در بین هم‌وطنان مقیم و حمایت از کارون اعزامی با انسجام بیشتری دنبال خواهد شد.

عارف نیا این را هم گفت که گام سوم فعالیت این ستاد به پس از بازی‌ها و بازگشت کاروان ایران و تجلیل از قهرمانان اختصاص دارد.

وی درباره دستگاه‌های دیگری که در این ستاد فعالیت خواهند داشت توضیح داد و گفت: با بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی و سایر سازمان‌های مسئول ازجمله مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، سازمان شهرداری‌های وزارت کشور و شهرداری تهران مذاکره شده است.

این ستاد با پیشنهاد رئیس کمیته ملی المپیک در وزارت ارشاد تشکیل شد. همچنین یک نماینده از کمیته ملی المپیک، عضو این ستاد است.

المپیک تابستانی ۲۰۲۰ از سوم تا ۱۹ مردادماه ۹۹ به میزبانی شهر توکیو در کشور ژاپن برگزار خواهد شد.