سفیر ایران در ژاپن: هنرمندان نماد اصالت و هویت روابط تاریخی و فرهنگی ایران و ژاپن هستند.

سفیر کشورمان در ژاپن در افتتاحیه نمایشگاه سفالین زرین‌فام بیان کرد: در گذر نود سال روابط سیاسی ایران و ژاپن هنرمندان نماد اصالت و هویت روابط تاریخی و فرهنگی دو کشور بوده‌اند.

به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر روز جمعه ۴ مردادماه ۱۳۹۸ مراسم افتتاحیه نمایشگاه سفالین زرین‌فام با حضور یاما گیوا معاون دبیر کل حزب حاکم ژاپن و دبیر کل گروه دوستی پارلمانی ژاپن – ایران، کاتو کوبه‌ای استاد سفالین زرین‌فام، دو تن از هنرمندان کشورمان، تعدادی از روسا و اساتید دانشگاه، جمعی از سفرا و دیپلمات‌های مقیم و گروهی از اعضای انجمن دوستی توکائی ژاپن – ایران و گروهی از شخصیت‌های و مقامات هنری و علمی و ایران شناسان در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار شد.

در این مراسم مرتضی رحمانی موحد سفیر کشورمان ضمن خیر مقدم به مهمانان گفت: هنرمندان در گذر نود سال روابط سیاسی ایران و ژاپن، همواره نماد و نشانه اصالت و هویت روابط تاریخی و فرهنگی دو کشور بوده‌اند و در این دوران استاد کاتو کوبه‌ای چهره‌ای فاخر در عرصه ارتباطات هنری ایران و ژاپن هستند.

سفیر کشورمان در توکیو همچنین در این مراسم از تلاش‌های هنرمندانه کاتو کوبه و انجمن دوستی توکائی ژاپن – ایران و مقامات و شخصیت‌های عالی‌رتبه سیاسی، پارلمانی و فرهنگی ژاپن که بستر مناسبی برای این گونه فعالیت‌ها فراهم ساخته‌اند، تشکر و اظهار امیدواری کرد شاهد توسعه و افزایش همکاری‌های بیشتر در تمامی زمینه‌ها بین دو کشور باشیم.

در ادامه این مراسم یاماگیوا دبیر کل گروه دوستی پارلمانی دو کشور طی سخنانی نودمین سالگرد روابط سیاسی بین دو کشور را گرامی داشت و خاطرنشان کرد که تاریخ تعاملات فرهنگی و رابطه دوستانه بین دو ملت ژاپن و ایران به بیش از ۱۳۰۰ سال قبل بازمی‌گردد.

وی با اشاره به سفر اخیر آقای شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن به تهران و ملاقات‌های مهم وی، یادآور شد که نخست‌وزیر در ملاقات با ریاست جمهوری ایران بر توسعه و تعمیق همکاری‌های دو کشور به‌ویژه در عرصه‌های مختلف فرهنگی هنری و ورزشی تاکید و تصریح کرد که می‌خواهیم این رابطه دوستانه حفظ شود.

در پایان کاتو کوبه‌ای از همکاری مشترک سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو با انجمن دوستی توکائی برای برگزاری این نمایشگاه در نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک بین دو کشور تشکر کرد و توضیحاتی درباره تاریخچه این هنر اصیل و تلاش‌های صورت گرفته برای احیاء آن در ژاپن و ایران ارائه و اظهار امیدواری کرد با تلاش و همکاری مشترک اساتید و دانشجویان، این هنر توسعه یابد.

در پایان این مراسم از کاتو کوبه‌ای و خانم‌ها عالیه نجفی و عاطفه فاضل هنرمندان سفالگر کشورمان تقدیر شد. این نمایشگاه از تاریخ ۴ لغایت ۷ مرداد در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار شد.