به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و به نقل از ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی در نخستین جلسه دوره یازدهم شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی شورایی فراقوه ای است گفت: در دوره جدید فعالیت این شورا تلاش می کنیم از آن به عنوان یک فرصت و ظرفیت در راستای پیشبرد اهداف فرهنگی کشور بهره ببریم.

وی افزود: شورای فرهنگ عمومی کشور امکان مهمی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و سیاست این وزارتخانه در دوره جدید فعالیت، بهره گرفتن از تمام ظرفیت های آن است.

تاکید وزیر فرهنگ بر تلاش برای رسیدن شورای فرهنگ عمومی به جایگاه واقعی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تلاش می کنیم در دوره جدید فعالیت شورای فرهنگ عمومی کشور به جایگاه واقعی خود دست یابد، زیرا این شورا یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است و باید نقش مهم خود را که قانون به آن واگذار کرده به خوبی پیش ببرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: در این شورا با مسائل و مشکلات قابل توجهی در حوزه های مختلف مواجه هستیم. ماموریت دولت مردمی در راستای تفکر دینی و گفتمان انقلاب است و نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود.

اسماعیلی یادآور شد: اینکه ریاست شوراهای فرهنگ عمومی در استان ها بر عهده ائمه جمعه است، امتیاز بزرگی به شمار می آید. به این معنی که ریاست این شورا به عهده نماینده مقام معظم رهبری در استان و این ظرفیت گسترده و طلایی است که در اختیار داریم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه همدلی وجود دارد که می توان از آن بهره کافی برد. بنابراین ظرفیت های کاری و تحقیقاتی ما روشن است و باید به سند جامع برای چهار سال پیش رو برسیم.

تاکید برحل مسائل فوری از جمله سبک زندگی، ناهنجاری های اجتماعی 

اسماعیلی در ادامه با اشاره به فعالیت شوراهای فرهنگ عمومی در استان ها گفت: این شوراها در استان ها به مثابه پارلمان فرهنگی استان به شمار می آید. باید جلسات شورای فرهنگ عمومی کشور منظم برگزار شود و دستگاه های عضو در چارچوب قانون در جلسات حضور یابند. شورای فرهنگ عمومی کشور نهاد تاثیرگذار فرهنگی است و اعضای آن باید در ابتدا خود عامل به قوانین شورا باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بهره گیری این شورا از ظرفیت های پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، ادامه داد: این پژوهشگاه را به عنوان حوزه پشتیبانی شورای فرهنگ عمومی کشور قرار داده ایم.

تاکید بر بهره گیری از نهادهای بالادستی برای انجام مصوبات قانونی

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: همه امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را پای کار این شورا آورده ایم و تاکید شده اگر در معاونت ها و سازمان ها اقدام و فعالیتی صورت می گیرد باید اولویت های آن بر اساس مصوبات شورای فرهنگ عمومی کشور باشد.

اسماعیلی در عین حال تصریح کرد: از ظرفیت های نهادهای بالادستی از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیات دولت و غیره برای انجام مصوبات قانونی بهره خواهیم برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه ما منتقد برخی مسائل وضعیت فرهنگی کشور هستیم و این نگرانی و دغدغه لازم است تا در آینده کارهای جدی انجام دهیم. بنابراین باید در تحلیل محیطی دقیق‌تر باشیم. در حوزه فرهنگی درگیر یک جنگ تمام عیار فرهنگی با تمام ابعاد در حوزه رسانه، حوزه فرهنگ عامه و غیره هستیم و امروز بسیاری شبکه های رسانه های خارجی هدفشان بر تغییر سبک زندگی است.

وی ادامه داد: در کنار ضعف هایی که وجود داشته، نقاط قوتی‌ هم  داریم. اینکه جامعه با همه مشکلات بعد از ۴۳ سال همچنان انسجام خود را حفظ و به عنوان یک جامعه بالغ و قوی توفیقات زیادی حاصل کرده است. نباید دچار سیاه نمایی و خودشیفتگی شویم؛ باید واقع‌بینانه با مشکلات مواجه شده و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

در حوزه فرهنگ عمومی وظیفه هدایت گری داریم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حوزه فرهنگ عمومی وظیفه هدایت گری داریم. تعریف حاکمیت کمک به سعادت مردم در دنیا و آخرت و بخش مهمی از آن این است که به اصلاح رویه ها کمک کنیم. در شورای فرهنگ عمومی کشور به سمت تحکیم پایه های دینی حرکت کنیم و موانع آن را برداریم؛ البته نه با روش های قهری.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: بنا داریم از همه ظرفیت های فرهنگی شورای فرهنگ عمومی کشور استفاده کنیم. شورای فرهنگ عمومی کشور دغدغه بودجه ندارد و باید با همفکری و همگرایی و ایجاد وفاق برنامه‌های اصلی فرهنگی کشور را پیش ببریم.

وی تاکید کرد: بازنگری اساسنامه دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور در دستور کار است و مصوبه این جلسه اصلاح و بازنگری این اساسنامه خواهد بود.