به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر، مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر در آیین رونمایی از اطلس فضاهای فرهنگی ایران با اشاره به اهمیت میراث مستند، اسناد تاریخی را حاملان روایت های دست اول در خصوص رخدادهای تاریخ ساز برشمرد و گفت: اسنادی که روایت آفرینش آثار و حکایت پیدایش بناهای فرهنگی را با خود حمل می کنند توقف و تامل هر خواننده، بیننده و شنونده ای را به همراه خواهد داشت.

امین عارف نیا افزود: بناهای فرهنگی به عنوان محل هنرنمایی بسیاری از گروهها و چهره های نام آشنا، صحنه خلق بسیاری از آثار ماندگار در رشته های مختلف هنری هستند و بخشی از خاطرات خلق شده در این بناها در اسناد ثبت شده در آرشیو این مراکز قابل بازیابی می باشند.

مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر با بیان این نکته که اگر حفاظت از خاطرات فرهنگی کشور برای ما واجد اهمیت است چاره ای جز بر صدر نشاندن اسناد و ثبت و ضبط مدارک فرهنگی نداریم گفت: سامانه اسناد فضاهای فرهنگی اقدامی هدفمند برای حفاظت و تسهیل دسترسی به اسناد مرتبط بااماکن فرهنگی کشور است.

عارف نیا خاطر نشان کرد: سامانه اسناد فضاهای فرهنگی بیش از یکصد هزار سند اعم از مکاتبات اداری، نقشه، پوستر، عکس و سایر اقلام آرشیوی را در خود جای داده است و امیدوارم با افزایش اطلاعات بارگذاری شده روی این سامانه بتوانیم بستری کاربردی به منظور رصد سوابق فرهنگی ایجاد کنیم.

مدیرعامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ وهنر فقدان آمار دقیق از وضعیت فضاهای فرهنگی کشور را یکی از چالش های مدیریتی این حوزه برشمرد و گفت: از سال۱۳۷۹که بر اساس قانون برنامه سوم توسعه سرشماری فضاهای فرهنگی انجام شد، اقدام متمرکزی برای مدیریت آمار این حوزه صورت نگرفته بود.

عارف نیا تدوین اطلس فضاهای فرهنگی ایران را گامی موثر در راستای تسهیل برنامه ریزی و سیاستگذاری فرهنگی برشمرد و افزود: این اطلس سندی پشتیبان برای انجام تحلیل های ثانویه در خصوص وضعیت دسترسی عمومی به خدمات فرهنگی است.

مدیر عامل موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر با اشاره به احداث ۶۳۱ مجتمع فرهنگی هنری در زیربنای بیش از یک میلیون متر مربع، فعالیت ۷۰۱ سالن سینما در سطح کشور، دایر بودن ۱۴۵۸ تماشاخانه و احداث ۳۵۸۸ کتابخانه عمومی در سالهای گذشته، بازنگری در بهره برداری از این اماکن و رونق بخشی به فعالیتهای فرهنگی را ضروری دانست و گفت: توسعه فضاها، بدون بازنگری در مدل بهره برداری و استقرار زنجیره فعالیت های فرهنگی هنری در این اماکن کارساز نخواهد بود.

بر پایه این گزارش در ادامه این مراسم اطلس فضاهای فرهنگی ایران در چهارجلد رونمایی و سامانه اسناد فضاهای فرهنگی معرفی و از نمایشگاه اسناد تاریخی بناهای فرهنگی رونمایی شد.