به گزارش روابط عمومی موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهدی قلندری افزود: بافت فرهنگی و تاریخی شیراز یکی از بافت‌های با ارزش کشور است که جایگاه مهمی در ایفای نقش هویتی مردم این شهر دارد. اهمیت دادن دستگاه‌های اجرایی و ستادی به این بافت باعث احیای بخشی از هویت شهری شیراز می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به وظیفه شهرداری در احیای بافت تاریخی تلاش کردیم که در راستای احیای بافت تاریخی کمکی نیز به ساکنان و بهره‌برداران انجام شود بنابراین شعاری تهیه کردیم که فاصله بین ساکنان و بهره‌برداران کمتر شود و سکونت و مسائل سکونتی ارزش بیشتری پیدا کند.

شهردار بافت فرهنگی و تاریخی شیراز گفت: شعار این بود که گردشگری عامل محرک توسعه زیستی است یعنی صرفا به دنبال مسائل گردشگری و سکونتی نیستیم و می‌خواهیم از گردشگری به عنوان یک عامل محرک زیست در این محدوده استفاده کنیم.

مهدی قلندری افزود: این طرح از سال ۹۸ یک برنامه‌ریزی جامع در بافت تاریخی و فرهنگی آغاز به کار کرد که حاصل آن پروژه‌های عمرانی است که گسترش پیدا کرده و مواردی از احیای و مرمت نیز در حال شکل گیری است.

وی خاطر نشان ساخت: سال ۹۹ شهرداری را قانع کردیم که این بافت ها دارای اهمیت هستند و باید بودجه‌ریزی بهتری برای آنها در نظر گرفته شود. که به نظر موافق شهرداری مواجه شدیم. بودجه‌ای بهتری به ما تعلق دادند و در همان سال روی ۳ محله بافتی برنامه‌ریزی شد که البته در اصل این ۳ محله ۶ محله تاریخی قرار دارد.

شهردار بافت فرهنگی و تاریخی شیراز گفت: محله نخست درب شازده است که پروژه زندیه در آن در حال اجرا است، زمینه گردشگری دارد و سکونتش کمتر است. محله سنگ سیاه که گردشگری و مسکونی است و محله لب آب که سکونت غالب است و بیشتر اهالی قدیمی هستند که برای آنها هم برنامه‌ریزی کردیم.

قلندری با بیان اینکه محله لب آب را به عنوان نخستین محله شروع کردیم، گفت: کف‌سازی‌ها سال گذشته شروع شد و یکی از اتفاقات خوبی که افتاد تمام زیرساخت‌های دستگاه‌های خدمات رسان تغییر کرده است. زیرساخت آب، برق و مخابرات و کابل نوری در مسیر تغییر قرار گرفت که آب انجام شده و بقیه در دست اقدام است.

وی افزود: برای نخستین بار فاضلاب در این محدوده آمد، شیرهای هیدرانت در این محدوده قرار گرفت، شیرهای هیدرانت شیرهای آتش‌نشانی هستند که به دلیل نوع بافت که ماشین نمی‌تواند عبور کند وقتی اتفاقی بیفتد با استفاده از این شیرها کارهای ایمنی انجام می‌شود.

قلندری با بیان اینکه در این بافت تاریخی هتل و پساب زیاد شده است، بیان کرد: خروج فاضلاب هم به لحاظ ایمنی بافت و هم از جهات دیگر مهم‌تر بود تا اینکه به صورت زیرزمینی دفع شود، یا اینکه ترکیدگی لوله یک گذر تاریخی یا بنا را خراب می‌کرد اما با تغییر شبکه‌ها خروج فاضلاب را در سطح بستر نداریم.

شهردار بافت فرهنگی و تاریخی شیراز با بیان اینکه بعد از پروژه‌های عمرانی بحث نورپردازی و گل آرایی و توسعه فضای سبز حتی برای پرنده‌های درون بافت هم برنامه داریم، گفت: برای سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بودجه ۵ برابر افزایش پیدا کرد و سال جاری نیز نسبت به سال ۹۸ که نخستین فاز بود ۸ برابر شده است.

وی با بیان اینکه بودجه سال گذشته ۱۰۰ میلیارد بوده و امسال ۱۶۰ میلیارد تا متمم اختصاص یافته است، بیان کرد: درخواست ما ۲۶۰ میلیارد بود که به دلیل شرایط سخت بودجه‌ریزی روی ۱۶۰ میلیارد قانع شدیم تا مابقی بعد از متمم جذب شود.

شهردار بافت فرهنگی و تاریخی شیراز با اشاره به محله سنگ سیاه گفت: در این محله ۶ مرکز محله دیده شده که البته این محله ترکیب ۵ محله تاریخی است و مجموعه روی هم سنگ سیاه نامیده شده است. نخستین مرکز محله از ورودی خیابان شهید دستغیب مقبره بی بی دختران است که شروع شده و پروژه بهسازی آن در حال انجام است.

وی افزود: مسجد مشیر، آرامگاه سیبویه، سید تاج الدین غریب و مسجد بغدادی و مجموعه بصیرالسلطنه اینها مرکز محله‌هایی است که برای بهسازی مجموعه سنگ سیاه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در محله لب آب چندین پارک کوچک با عنوان پارک‌های جیبی در حال احداث است، گفت: این پارک‌ها با نظر اهالی نوع کاربری‌اش مشخص می‌شود حتی اهالی برای پارک‌ها پیشنهاد کارآفرینی، برای خانواده‌ها و کودکان دادند.

قلندری با بیان اینکه گذرهای اطراف ارگ کریم خان به دلیل اهمیت مجموعه زندیه و ثبت جهانی آن اولویت اساسی دارد، عنوان کرد: با اقداماتی که شده قدم‌هایی را به سمت ثبت جهانی برمی‌داریم که این مجموعه ثبت شود.

قلندری با بیان اینکه در مراکز محله کارهای ابنیه و کالبدی را کامل انجام می‌دهیم علاوه بر آن فعالیت‌هایی را شکل می‌دهیم که باعث زندگی مجدد و رونق آن اطراف می‌شود، گفت:  برای هر کدام از این محله‌ها سال گذشته ۳۰ درصد پهنه را برای مرمت در نظر گرفته بودیم که ۳۰ درصد محله لب آب تمام شده و محله درب شازده رو به تکمیل است در سنگ سیاه هم ۳۰ درصد تمام شده و گذر اصلی شروع شده است.

شهردار بافت فرهنگی و تاریخی شیراز با اشاره به ۳۰ درصد پهنه محله سنگ سیاه بیان کرد: این ۳۰ درصدی که تمام شده شامل طاق و کوچه شوریده، کوچه هفت پیج و افشار و حاج زینل است که همه تمام شده و بسیار فضای زیبایی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه گام بعدی برای ۱۴۰۰ گسترش همین پروژه‌ها در کل مناطق شهر تاریخی شیراز است، اظهار داشت: ۱۱ محله بافت تاریخی امسال برنامه‌ریزی کردیم به لحاظ عمرانی و بودجه‌ای گسترش دهیم و امسال همه دستگاه‌ها هم آمدند تا زیرساخت‌ها را تغییر دهند و اتفاقات جدیدی بیفتد.